Българската Коледа дари риноларингоскоп на ИСУЛ

Апаратът представлява HD видеоендоскопска система
за педиатрична назо-фаринго - ларингоскопия с инсертна част на видеоендоскопа до 3 мм за малки деца. Това позволява той да бъде използван и при кърмачета. С помощта на миниатюрна камера, която се намира на върха на оптичния риноларингоскоп, лекарите ще могат бързо и без травма да огледат дихателните пътища или хранопровода при деца, за които има съмнение, че са погълнали чуждо тяло или имат някаква патология, която засяга дишането им.
Това се прави с местна анестезия, тъй като манипулацията
е бърза и не наранява меките тъкани в устата и носа. Самият риноларингоскоп се включва към специална апаратура, също дарена преди няколко години от „Българската Коледа", на които предполагаемите засегнати участъци се изобразяват на два екрана. Специализираният център на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" приема около 60 деца на година, в това число и съвсем малки бебета, с чужди тела в дихателните пътища, хранопровода, както и с друга патология, поясниха от болницата.
Освен за вадене на чужди тела, съвременното оборудване
ще помогне и при кърмачета, които имат проблеми с дишането. „Има разлика между ларинкса на дете и на възрастен човек. Едно бебе може едновременно да суче и да диша, докато за възрастен човек това не е нормално. При раждането на някои кърмачета ларинксът не е напълно развит и те изпитват затруднения при дишането. Това се проявява с характерни звуци, които силно стряскат родителите. В много от случаите състоянието до една годинка отшумява.
При други обаче това продължава по-дълго и се дължи
на вродени аномалии, в резултат на което те страдат от недохранване и изостават в развитието си. Затова е важно да бъде диагностицирано навреме, поясни началникът на отделението доц. Цоло Цолов. Той и колегата му д-р Тома Аврамов са едни от малкото специалисти в България, които имат сертификат за тази дейност. Те са вадили необичайни предмети от гърлото, дихателните пътища, носа и ушите на малчугани – от монети, топчета, сачми, безопасни игли и дори батерии.
Като особено опасни, д-р Аврамов посочва безопасните игли,
които могат да се отворят в гърлото на детето и да причинят сериозни наранявания. Не по-малко опасни са и плоските батерии, с каквито са заредени обикновено играчките. Попаднали в човешкия организъм, те могат да предизвикат окислителни процеси и да създадат огромни здравословни проблеми.

323 деца с помощ от "Българската Коледа"

Честита 2025 година!

Благотворителността утвърждава човечността

2.98 млн. лв. събра Българската Коледа

Обичта, която дава сили да продължаваш

Нека Господ се роди в сърцето на всеки човек

Честита Коледа и Рождество!

Сърцето на майката

С надежда подкрепата да продължи
