Искат ново разпределение на леглата по НЗОК
.jpg)
Според болничните мениджъри предложените
промени ще са изцяло в полза на достъпа на пациенти до навременна, качествена и пълноценна медицинска помощ. В момента при разпределението на легла в дадена специалност се получават сериозни диспропорции, които затрудняват достъпа на хората до желаните от тях структури. Така в специализирани отделения в част от болниците има дълги списъци от чакащи за прием, а в същото време други отделения по същата специалност са с много ниска заетост.
Затова болничните директори предлагат
разпределението на леглата по различните специалности да е на национален, а не на регионален принцип, като се въведе критерий реална използваемост на леглата. Така например, ако реалната използваемост на леглата от една специалност в дадена болница е под 60%, то през следващата година 10% от неизползваните легла по каса да се прехвърлят към други болници и клиники със заетост над 70% в същата медицинска област. На практика така ще се пренасочат и средства от по-слабите към по-силните болници, което вероятно ще допронесе за по-бързото задлъжняване и фалиране на определени лечебни заведения. За да се види какъв ще е фектът на практика, идеолозите на новата методика предлагат първоначално тя да се въведе само за няколко специалности – неврохирургия, детска хирургия, ревматология и други.
Също така мениджърите предлагат всяка болница
чрез вътрешния си правилник да получи възможност текущо да пренасочва 5% от леглата си, но не повече от 20 от една специалност към друга, за да може да се използва свободен капацитет, без това да влияе на структурите на клиниките. Болничните директория отбелязват, че промяната може да се реализира в рамките на настоящия бюджет, като не се налагат законови изменения, нито промяна в общия брой легла по дадена специалност на национално ниво. В момента разпределението на легла по региони и специалности се прави от Областните комисии в рамките на областните здравни карти по неясни критерии, най-често на исторически принцип, без да де отчита движението на хората.
Според болничните директори и експерти,
с промените в рамките на три години системата ще се подреди по обективни критерии, нуждаещите се ще получат достъп до лечение, ще се ликвидират листите на чакащи, а на здравните мениджъри ще се даден стимул да привличат специалисти, да развиват клиниките си, за да имат пациенти и респективно по-високо финансиране. Също така според тях подобен подход не лишава априори определени болници от финансиране, а дава стимул на мениджмънта да повиши използваемостта на леглата чрез привличане на нови специалисти и повишаване на качеството на обслужване.
Предложението е изпратено до БЛС, като идеята на предлагащите новата методика е, съсловната организация да подкрепи и даде ход на тази идея при преговорите за НРД.

Потребителската такса при джипи да отпадне

В здравната стратегия има пропуски

9 болници с наказания за доплащане

Майчин дом без независим член

Меджидиев потвърди за МЗ - местят го на Лъвов мост

НЗОК да поеме кислородолечението у дома

Израел ще ни помага за Детската болница

Трябва да се реимбурсира кислородотерапията

Колегите са изпратили формално писмо до НЗОК
