Дядото на Адам е от Чирпан
Дядото на първия човек Адам не е тръгнал от Чад, а от Балканите, показват изследванията на международния екип. Най-близкият ни съвременен родственик е шимпанзето, но кога човекът и маймуната са тръгнали по различен еволюционен път е най-горещият въпрос в палеоантропологията. Според съвременните теории, това се е случило преди 5-8 млн. години, при това – в Африка.
Новият „сценарий“ за еволюцията се базира на изкопаеми останки
открити в Гърция (край Пиргос Василисис, на юг от Атина) и в България (местността Азмака край Чирпан). В първата статия авторите показват, че и двете останки принадлежат към един и същи вид – хоминида (представител на човешкото семейство) грекопитек – Graecopithecus freibergi. Както и че неговите белези дават основание да бъде смятан за пряк представител на еволюционната линия, водеща към човека.
Втората статия изчислява възрастта на грекопитека, като използва биохронологични и геофизични методи. Възстановена е също и засушливата саванна обстановка, в която е живяло това същество. Открити са още останки от мастодонта ананкус (Anancus sp.), преживното Tragoportax macedoniensis и някои други видове, което доказва, че възрастта на находищата Азмака и Пиргос Василисис е по-късна от тази на световноизвестното Пикермийско палеонтологично находище в Гърция. Анализите показват, че възрастта на находката от Азмака е 7.24 млн. години, а тази от Пиргос – 7.175 млн. години.
Всичко това определя грекопитека като най-стария хоминин
(предчовек), чиято възраст надвишава с няколко стотин години тази на сахелантропа (Sahelanthropus), открит в Чад и смятан до сега за най-древен, коментират авторите на проучването. С това най-ранният етап от развитието на човешкото родословно дърво би трябвало вече да се свързва с Балканите и Източното Средиземноморие, а не с екваториална Африка, както се приемаше до момента, категорични са учените. „Някога прочутият френски палеонтолог Ив Копенс изтъкна ролята на засушаването на източноафриканските ландшафти за еволюцията и изправянето на предчовеците, като нарече този процес East Side Story. Днес имаме повече основание да свържем тази еволюция с една “North Side” Story“, коментират още от международния екип.