Наложителна е актуализация на бюджета
.jpg)
Позицията на всички страни във Варна - БЛС, Общински съвет, депутати от различни парламентарни групи, РЗОК, е една и съща – не е възможно да се случи подобно драстично лимитиране и ограничаване на бюджета за болнична помощ в региона. Още повече, когато не е ясно по какви критерии е направено, нито какви са мотивите за него.
Цифрите показват, че за област Варна се дават на година по 160 лв. за лечение на човек, а за Пловдив тези средства са 311 лв., за Плевен - 300 лв., за Пазарджик – 160 лв. Всеки разумен човек може да си направи сметка, че обемът на дейност в Пазарджик е поне двойно по-малък в сравнение с населението във Варна. Никой обаче не дава обяснение за тази диспропорция.
В бюджета на здравната каса за 2017 г. се казва, че има 154 млн. лв. повече, а в същото време се намаляват лимитите на болниците спрямо миналата година. За Варна са намалени с около 6 процента за всички болници в региона. Здравната каса говори за наличието на виртуални 3 процента, като възможностза увеличение на средствата ни. Ако първият месец имаш преразход, можеш да вземеш 3 процента от втория, вторият от третия, а третият не се казва откъде ще дойдат средствата.
В същото време успоредно с намалението на бюджетите на болниците се оказва, че за първите 4 месеца те са с най-малък преразход – 1.8%, а най-голям той е при лекарствата – защо! Затова всички депутати от Варна заедно с Общината се обединихме около това да не се допуска рестрикцията в парите за болнична помощ. Варна е град, който оказва консултативна и лечебна помощ на цяла Източна България. Присъединяваме се и към писмото, което централата на БЛС написа до д-р Даниела Дариткова, защото смятаме, че тя може да намери начин за решаване на проблемите. Според нас при всички положения ще се наложи да се актуализира бюджета на здравната каса и то не в частта за болнична помощ, а за лекарства.
Защото, след като касата не е успяла да регулира нормалното изразходване на средствата за болници и медикаменти, тогава ще трябва да се промени бюджета й. Другото означава влошаване качеството на лечение, намаляване обема дейност, увеличаване на задълженията при държавните болници и доплащането в частните.
Един нов проблем за системата е и евентуалното отпадане действието на Националната здравна карта (НЗК). Това ще доведе до безконтролно откриване на дейности и нови лечебни заведения, което ще е допълнителен удар върху финансите на здравната каса. Затова, ако картата отпадне в Съда, трябва да се намери друг регулатор.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират

Плащат надлимитната на болниците през май

Майчин дом поема ражданията от Перник

МЗ удължава забраната за износ на инсулин

Детската болница в Бургас готова до декември

Искаме договори за качество с НЗОК
