Рекордно ниска употреба на антибиотици в ЕС
(3).jpg)
Общото потребление на антимикробни
средства при хората (в сектора на първичната медицинска помощ и в болничния сектор) е спаднало с 23 % през периода 2012–2021 г. Това показва съществено намаление на ненужната употреба на тези лекарства, но потреблението на най-широкоспектърните антибиотици също така се е увеличило значително, особено в болниците. Например потреблението в болниците на карбапенеми е нараснало с 34 % между 2012 и 2021 г.
Рекордно ниски нива на употребата на антибиотиците пък отчете проучване на Евробарометър. 23 % от европейците са заявили, че са вземали антибиотик в перорална форма през последната година, най-ниското ниво от 2009 година насам. Но тези данни варират от 42 % в Малта до 15 % в Швеция и Германия. Данните за България показват, че 33% от респондентите са взимали антибиотици през последната година.
Това ясно показва, че усилията за информиране
на гражданите относно рисковете от прекалената употреба на антибиотици се отплащат. Но е нужна още много работа, заявиха от ЕК. Според проучването все още голяма част от европейците са вземали антибиотик без основание (т.е. за вирусни инфекции или само симптоматично). Данните показват още, че около 8% от антибиотиците се купуват без рецепта. Проучването показва също притеснителна липса на осведоменост у гражданите за правилната употреба на антибиотиците. Едва половината (50 %) от респондентите знаят, че антибиотиците не са ефективни срещу вируси.
Също така едва 3 от 10 европейци знаят,
че ненужната употреба на антибиотици ги прави неефективни, че пиенето на антибиотици трябва да спре едва след като е приключило цялото лечение, че антибиотиците често имат странични ефекти, като диария, и че антибиотиците не са ефективни срещу простуда. „Световната здравна организация посочи през 2021 г. антимикробната резистентност като една от десетте заплахи за здравето на хората. Тя вече взима жертви и България е една от страните, които най-трудно се справят с прекомерната употреба на антибиотици. В последните две години на Ковид пандемия България е единствената държава в Европа, в която антимикробната резистентност се задълбочи, защото 70% от инфектираните приемаха антибиотици абсолютно ненужно. В нашата страна употребата на антибиотици се увеличи с 20%, докато в останалите държави постигнаха 30% спад на употребата."
Висока смъртност у нас от тотално резистентни бактерии
България има най-високата смъртност от тотално резистентни на антибиотици Ешерихия коли и Клебсиела Пневмониа, съответно 7,29 на 100 000 души и 4,59 на 100 000. Това съобщи проф. Ива Христова, шеф на Националния център по заразни и паразитни болести, цитирайки публикация в „Лансет". Тя подчерта, че най-много антибиотици се изписват в доболничната помощ. В последните две години на КОВИД пандемия България е единствената държава в Европа, в която антимикробната резистентност се задълбочи, защото 70% от инфектираните приемаха антибиотици абсолютно ненужно, каза доц. Михаил Околийски от СЗО. В нашата страна употребата на антибиотици се увеличи с 20%, докато в останалите държави постигнаха 30% спад на употребата, стана ясно от думите му. |

Решиха проблема с антибиотиците в ЕС

5 млрд. са застрашени от трансмазнините

Липса на антибиотици в ЕС

Сестрите в Англия отново стачкуват

Без излишна смъртност у нас през ноември

CDC със сигнал за ваксина на Пфайзер

30 хил. медици на протест в Мадрид

ЕМА предупреждава за Zolgensma
В директна комуникация медиците ще получат информация за възникнали фатални случаи и обновени правила за пациентите

Първи случаи на новия подвариант на КОВИД в Гърция
