Партиите ревизират пенсиите

Основната цел е да не се допускат
повече разминавания между старите и новоотпуснатите пенсии на хора с еднакъв стаж и принос към системата Чрез промените доходите на пенсионерите ще се индексират със 100% от нарастване на средния осигурителен доход или със 100% от нарастването на инфлацията, в зависимост от това кой показател нарасне повече. Според депутатите от ПП изменението на швейцарското правило е крайно наложително за пенсионната система. Тази промяна не допуска отново да се получат разминавания между старите и новоотпуснатите пенсии в бъдеще. „През годините наблюдавахме как хора с еднакъв стаж и принос в системата получават различни доходи, а това създава несправедливост в системата", казват оттам.
Според настоящия механизъм за осъвременяване,
който действа вече 16 години, досега пенсиите са индексирани единствено с 50% от нарастване на средния осигурителен доход и 50% от нарастване на инфлацията. Също така през 2010, 2011, 2012, 2017, 2018 и 2019 г. правилото дори не се е прилагало. Така при отпускане на нова пенсия тя се изчислява с целия натрупан ръст на осигурителния доход, което създава разликата между старите и новите пенсии, обясниха още от ПП. Според тях предложената промяна няма да постави под риск финансовата устойчивост на пенсионната система и държавния бюджет, тъй като при осъвременяване с целия ръст на осигурителния доход, приходната част ще бъде подсигурена от съответните увеличени постъпления от осигуровки. В случаите на осъвременяване с ръста на инфлацията, приходната част ще бъде подсигурена от увеличените постъпления в държавния бюджет поради инфлацията.
Промени в КСО предлагат и от БСП.
Левицата иска пенсиите, отпуснати до 24 февруари 2021 г. да се преизчислят от 1 януари 2023 г. с 1.35% за всяка година осигурителен стаж. Te предлагат още сумите, отпуснати до 31 декември 2020 г., да се преизчисляват от 1 юли 2023 година като индивидуалният коефициент се умножи по средномесечния осигурителен доход за страната за 2021 г. „Немалка част от българските граждани са с доходи на границата на физическото оцеляване. Бедността и неравенствата достигат недопустими размери", казват от БСП. Те напомнят, че при линия на бедност от 413 лв. за тази година и очаквана от 504 лв. за следващата, в момента минималната пенсия е 467 лв. От левицата отбелязват, че предложеният законопроект е само една от необходимите стъпка в търсене на трайно решение за адекватността на размера на пенсиите. В противен случай би се задълбочил още повече проблема с един от основните принципи на осигуряване, какъвто е принципът на равнопоставеността.
ДПС пък предлага понятието „действителен стаж"
в КСО да се допълни, когато става дума за хора, на които не им достига стаж за пенсиониране. Така например те предлагат наборната служба да се зачита за стаж, защото макар и да не е обект на трудово правоотношение е била задължение на всички по закон. Те напомнят, че тя се признава за стаж при пенсиониране при други случаи, което поставя една група хора в неравнопоставеност. Също така се предлага за трудов стаж да се предлага и времето, през което хората са били репресирани, били са в затвори, лагери, места за задържане, както и времето през което не са работили, защото са били интернирани, изселвани и заселвани. Законопроектът предвижда годишно по 3000 новопенсионирани души по предлагания ред. Средният размер на получаваните пенсии по този ред през 2021 г. е 314.50 лв. Така средномесечно допълнителният разход се очаква да бъде в размер на 629 хил. лв.
Работодатели срещу промени в КТ
Българската стопанска камара (БСК) не подкрепя предложението за промени в Кодекса на труда, въвеждащи автоматизъм при определянето на минималната работна заплата (МРЗ), съобщиха междувременно от работодателската организация. Законопроектът е внесен от Корнелия Нинова и група народни представители и предвижда МРЗ да се определя като не по-малко от 50% от средната брутна работна заплата за страната, като определянето й да става в срок до 31 октомври на текущата година. |

КЗК разследва хранителния сектор

Отказват „водни помощи“ за социално слаби

Увеличиха командировъчните у нас и в чужбина

С 16.1% са скочили разходите за труд

Подкрепа за ръста на командировъчните

940 лв. минимална заплата от 2024 г.

Защо пенсиите се преизчисляват от 1 април

Вече плащат помощите при забавен ТЕЛК

9.9% е инфлацията в ЕС през февруари
