35 000 умират от антимикробна резистентност

„Виждаме тревожно увеличение на броя на смъртните
случаи, дължащи се на инфекции с антимикробно резистентни бактерии, особено тези, които са резистентни на последна линия антимикробно лечение", казва дректорът на центъра Андреа Амон. По думите му, всеки ден близо 100 души умират от тези инфекции. Затова, според нея, са необходими още усилия за намаляване на ненужната им употреба.
Освен това е нужно да се подобрят практиките за превенция
и контрол на инфекциите, да разработят и приложат програми за управление на антибиотиците и да се осигури адекватен микробиологичен капацитет на национално ниво. Като цяло, последните данни показват значително нарастващи тенденции в броя на инфекциите и дължащите се на това смъртни случаи за почти всички комбинации резистентност между бактерии и антибиотици. Това се отнася особено за лечебните заведения.
През 2021 г. броят на докладваните случаи на видове
асинетобактер, резистентни към различни антимикробни групи, е повече от два пъти (+121%) от средното за 2018−2019 година. Друг пример е процентът на случаите на клепсиела пневмония, които са резистентни към карбапенеми. Това е антибиотик, който се използва често като последна мярка. Употребата му е нараснала с 31% през 2020 г. и с още 20 на сто през 2021-ва. Броят на докладваните случаи на кандида почти се е удвоил между 2020 и 2021 г. и е значително по-висок в сравнение с предходните години.
Този гъбичен патоген причинява огнища на инвазивни
инфекции и е резистентен към много от средствата срещу гъбички. В ЕС/ЕИП през периода 2012–2021 г. се наблюдава спад от 23% в общото потребление на антимикробни средства при хората, в секторите на първичната медицинска помощ и болниците, взети заедно. Въпреки че това представлява постижение, има увеличение на дела на антибиотиците с „широк спектър", които се използват, особено в болниците.
Между 2012 г. и 2021 г. в болнините лечебни заведения
потреблението им се е увеличило с 15 на сто, като същевременно резистентните инфекции вече са двойно повече за същия период. Европейският ден на антибиотиците се отбелязва на 18 ноември. Той е обявен от Европейския център за контрол на заболяванията, като целта е да се обърне внимание на по-разумната им употреба.
Десетилетия след откриването на първия антибиотик пеницилин,
през 1928 г. от Александър Флеминг досега те са все още мощни оръжия за лечение на инфекциите и профилактика на някои от тях. Неправилната им и прекомерна употреба, както и самолечението с тях водят до придобиване на резистентност на бактериите към тези стратегически лечебни средства.

Решиха проблема с антибиотиците в ЕС

5 млрд. са застрашени от трансмазнините

Липса на антибиотици в ЕС

Сестрите в Англия отново стачкуват

Без излишна смъртност у нас през ноември

CDC със сигнал за ваксина на Пфайзер

30 хил. медици на протест в Мадрид

ЕМА предупреждава за Zolgensma
В директна комуникация медиците ще получат информация за възникнали фатални случаи и обновени правила за пациентите

Първи случаи на новия подвариант на КОВИД в Гърция
