„Александровска" с нов метод за поставяне на пейсмейкър

Александровска болница първа в страната премина към нов метод за имплантация на конвенционални пейсмейкъри. При него възбуждането на сърцето се осъществява не дифузно, както до този момент, а чрез възбудно-проводната система, което вероятно ще елиминира дългосрочните негативни ефекти на конвеционалното пейсиране, обясни началникът на отделението по "Електрокардиостимулация и електрофизиология" към Клиниката по кардиология на болницата д-р Светослав Куртев
Методът започва да се практикува в света преди две години, като вече има лечебни заведения, които изцяло са преминали към нег. Помощ за въвеждането му в България е оказал д-р Давид Жижек от University Medical Centre в Словения. През миналата седмица се е състояла и финалната част на обучението. По време на нея д-р Жижек и д-р Куртев са имплантирали на четирима пациенти по нов начин пейсмейкърни електроди във възбудно-проводната система на сърцето.
Имплантирането е по-трудно,
отнема повече време и изисква специална апаратура, която е налична в Клиниката, но постигнатите резултати са удивителни, смятат специалистите.
"В последните няколко месеца имаме нарастващ брой научни съобщения, потвърждаващи предимствата на този метод. Поради физиологичното позициониране на камерния електрод, възбуждането на сърцето се осъществява не дифузно, както до този момент, а чрез възбудно-проводната система, което вероятно ще елиминира дългосрочните негативни ефекти на конвеционалното пейсиране. В повечето случаи пейсираните комплекси на електрокардиограма са толкова идентични с нормалните, че е невъзможно да се познае, че работи пейсмейкър, обяснява д-р Куртев.
Идеята за този тип физиологично
пейсиране е налична отдавна, но практическото ѝ осъществяване е било изключително трудно и поради тази причина - неприложимо в нормални условия. През 2020 г. е описана за първи път настоящата техника, която поставя електрода в лявото бедро на възбудно-проводната система, дълбоко септално в сърцето. Малко по-късно почти всички от водещите центрове в Европа и Америка започват да имплантират пейсмейкъри по този начин, а през 2022 г. няколко от тях изцяло преминават към този начин на имплантация.
„Ние, като университетски център,
не можем да изоставаме от световния опит и много бързо взехме решение да последваме тенденцията, веднага след като това беше възможно", посочва д-р Куртев. Специалистът увери, че на този етап, новият начин за имплантация, с всички необходими консумативи, е изцяло реимбурсиран от здравната каса и не се изисква допълнително заплащане от пациента.

ЕМА одобрява още четири лекарства

Във Варна оперират с роботизиран микроскоп

Нова надежда срещу Алцхаймер

2022 донесе нови терапии за редки болести
Две бяха одобрените от ЕМА за пациентите с Хемофилия, сред останалите са тези за болестта на Ниман-Пик и Прогерия

Спасиха ходилото на пациент с био стъкло
Сложната интервенция бе извършена от ортопедите в УМБАЛ „Св. Марина" във Варна, съобщиха оттам

ЕМА препоръча пет нови лекарства

Медицински екзоскелет с награда от 30 хил.

Ревизионно ендопротезиране на живо в болница Тракия
По време на нея медиците оперириха успешно 70-годишна пациентка, която вече е претърпяла една таква интервенция преди 7 години

Български медици с пробив при рака на ларинкса
Резултатите им са толкова впечатляващи, че са публикувани в Scientific Reports на едно от най-авторитетните научни списания в света – Nature
