Високо текучество на кадри в Майчин дом
(0)(1).jpg)
Високо текучество на кадри, лекари без сертификат, които са оперирали с робота „Да Винчи" и липса на ясни правила за определяне на възнагражденията в болницата. Това са основните нарушения, които е установила проверката на Министерство на здравеопазването в „Майчин дом". Тя заедно с още няколко инспекции в други лечебни заведения бе назначена от предходния министър проф. Асена Сербезова. Проверката обхваща периода 1 януари 2020 г. 31 май 2022 г., резултатите от нея не бяха оповестени заедно с тези на останалите държавни болници, защото не беше приключила. Служебният здравен министър Асен Меджидиев обаче прати констатациите на АДФИ.
Финансовото състояние
На фона на повечето държавни болници, „Майчин дом" е в добро финансово състояние, показва одитният доклад на МЗ. Приходите през миналата година на лечебното заведение са били 25.8 млн., като бележат ръст от 14.7% спрямо предходната. Задълженията на болницата са били 9.57 млн. лв., но просрочени дългове сред тях няма. На 1.49 млн. възлизат приходите в Медицинския център (МЦ) на дружеството за 2021 г. Те също бележат ръст, при това с 22%.
Пациентите
Броят на преминалите пациенти през болницата през миналата година съвсем слабо се е понижил. Те са били 12 438 или с 2% по-малко в сравнение с предходната година. Използваемостта на леглата обаче е доста ниска - 54%, при заложени от принципала 70%. За сметка на това в Медицинския център на „Майчин дом" през 2021 г. са преминали 50 842 болни, което е ръст от 14% спрямо предходната година.
Текучеството
Един от най-големите проблеми, който одитиращите констатират е голямото текучество на кадри. В края на 2020 г. в болницата са работели 555 служители, като през годината са напуснали 106 души. От тях само трима са излезли в пенсия, а девет са били с прекратени договори след срок за изпитване, пише в доклада. 53% от напусналите са били различни медицински кадри. Коефициентът на текучество е бил 19% при считани за нормални 5%, заключват одитиращите. Аналогична е ситуацията през миналата година.
Към 31 декември 2021 г. в болницата е имало 554 служители, като 94 са напуснали през годината. От тях само трима са пенсионирани, а един е бил със срок на изпитване. От всички напуснали отново половината - 47%, са били медицински специалисти. Коефициент на текучество е бил 17%, заключват одитиращите. До 31 май тази година напусналите са били 28.
Да Винчи
Друго сериозно нарушение, което установяват проверяващите е при експлоатацията на робота „Да Винчи". С него са работили 19 лекари според представените документи от болницата. Едва трима от тях обаче са имали нужните сертификати – проф. Иван Костов, д-р Радко Тоцев и д-р Наталия Петракиева.
Възнагражденията
Вероятно заради промените в КТД, които бяха направени през тази година, една от основните теми на проверката са трудовите възнаграждения. Одитиращите констатират, че през миналата година в болницата част от специалистите получават по-ниски заплати от заложените прагове в КТД. Така например при заложен праг от 1400 лв. за лекар с две специалности, в болницата заплатите са били между 964-1200 лв. Ако за началник на клиника, прагът е бил 1700 лв., в договорите възнагражденията са били 1200-1250 и т.н. При медицинските сестри обаче тенденцията е била на обратно, при заложени 1000 лв. за старша сестра, заплатите са били 1130 лв., при специалистите по здравни грижи при праг от 950 лв., възнагражденията в договорите са били между 856 лв. -1052 лв.
Според одитиращите друг проблем е, че във вътрешните правила за разпределение на средствата няма ясно разписано какъв процент от приходите трябва да отива за заплати, не е ясно и как се оценява „сложността и тежестта на труда", които играят роля при разпределението на допълнителните материални възнаграждения от преките ръководители на персонала.
Доходите на ръководството
Одитиращите обръщат сериозно внимание и на приходите на директора на „Майчин дом" проф. Иван Костов. Според техните оценки и документите, които са получили от лечебното заведение, се оказва, че от 1 януари 2020 до 31 май 2022 г. от болницата той е получил общо 511 хил. лв. Те са били формирани от заплатата му за управление в размер на 181 хил. лв., допълнителни приходи от 154 хил., приходи от избор на екип и работата му като лекар – 214 хил. Също така от платени услуги - 208 хил. По друг договор за консултантски услуги с Медицинския център на „Майчин дом" според одитиращите за същия период – 1 януари 2020 до 31 май 2022 г., проф. Костов е изработил 948 хил. лв. Първоначално приходите му са били 70% от стойността на услугите, които е реализирал в центъра, а след това се увеличават до 90%. Сумата, която му е била изплатена за визирания период съставлява 51% от всички 1.8 млн. лв., които са били разпределени сред работещите по граждански договори в Медицинския център на болницата. Clinica.bg е готова да публикува мнението по одитния доклад на ръководството на „Майчин дом".

Одобриха новия правилник на ИАМН

Спешни медици заминават за Турция

Пак отлагат е-отчитането за зъболекарите
1 май е датата, която предлагат от НЗОК в отговор на недоволството на медиците, че няма готовност в НЗИС

Трябва да спре невярната реклама с имена на лекари

Разследват фалшива реклама с лекар

НЗОК да поеме изследванията за стерилитет

Наши медици спасиха живота на македонец

БЛС с нов адрес и официално

Здравето и образованието не трябва да са стока
