Коментар
Общинските болници са важни за системата
29-09-2022 05:55
Сега някои ги имат за апендикс, който трябва да бъде отрязан – нещо, което не бива да се случва, казва д-р Неделчо Тотев(0).jpg)
(0).jpg)
Общинските болници работят с по-ниско платени клинични пътеки предвид нивата си на компетентност. Затова те не могат и да вдигнат заплатите на работещи в тях до нивата, залегнали в колективния трудов договор. На практика, те са изправени пред изключителни трудности предвид инфлацията и не могат да осигурят новите заплати на работещите в тях. Има ли нужда от общинските болници и какво осигуряват те на населенето. Това разясни вчера на конференция по тази тема д-р Неделчо Тотев. Той е председател на Националното сдружение на общинските болници и директор на МБАЛ – Чирпан.
Ситуацията с общинските болници е зле от тридесет години, но от десет стана още по-зле и върви на по-зле. Изпратихме покани до представители на всички политически партии, които ще участват в изборите. Само проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ ни отговори. Той заяви, че щом депутатите се закълнат в Народното събрание, ще инициира среща в парламента с представители на общинските болници, за да изложим нашите проблеми.
През годините много ни е обещавано.
И тази година започна с големи обещания за фантастични основни заплати, които надхвърляха очакванията на всички. Ако ние ги изпълним, ще отиат на 100 % приходите ни. Средства за друго няма да имаме. Въпросът с възнагражденията беше добре замислен, но е невъзможно това да се случи, тъй като увеличението е над два пъти.
С колеги обикаляме, като героите на Доньо Донев,
политически партии, за да ангажираме вниманието им с нашите проблеми. Общинската болница е структурата, около която е базирано здравеопазването в целия район. В исторически аспект те са въникнали преди стотина години с една цел – да задоволят здравните потребности на населението. Като дългогодишен директор на такава болница заявявам, че те изпълняват качествена, достъпна, денонощна и безотказна медицинска помощ.
Те са единствените, които разполагат в регионите
с рентген, лаборатории, имат кадрови капацитет да осигуряват квалифицирана помощ в спешните звена. Ние не сме незаменими, но в момента сме крайно необходими на системата. Ако сложим кръст на една общинска болница, къде ще се лекуват хората?! И това е на фона на инфантилната извънболнична помощ, в която над 70% от лекарите са в пенсионна и надпенсионна възраст. В отдалечените региони има и много незаети практики заради неатрактивните условия. Те се обслужват от съседни практики, но при лошата пътна инфраструктура това става трудно – в най-добрия случай веднъж седмично. Когато един човек няма личен лекар на разположение и лаборатория по ръка, как можем да говорим за здравеопазване на 21 век.
Това напомня времето на д-р Куин Лечителката.
Такава е ситуацията. Някои си мислят, че общинските болници са апендикс на системата, който колкото по-рано бъде отрязан, толкова по-добре, защото изразходване едни средства без кой знае какъв резултат. Така поне си мислят някои. Ако някой ви каже, че спешните звена са укрепени, подновени знайте, че това е демагогия, не е вярно.
В голяма си част филиалите на спешните центрове
са окомплектовани с фелдшери и медицински сестри. С едната или двете линейки, с които разполагат е ясно, че те не могат да задоволят потребностите на населението. Общинските болници са необходими, те са най-достъпната медицинска помощ за хората.

Къде е моралът в „Майчин дом“
Въпросът не е политически, ние можем да напуснем и да емигрираме, но какво ще обяснят управляващите на данъкоплатците, от които се хранят, казва д-р Стефан Костов

Държавните болници с 563 млн. дългове
Te намаляват спрямо първото тримесечие, просрочените задължения са близо 60 млн. лв., показват данните към края на юни 2023 г.

За 14 години се родиха над 15 000 деца ин витро
Тази година бюджетът на Центъра за асистирана репродукция бе увеличен. Защо се налага повишаването и достатъчно ли е то, колко бебета са родени досега, попитахме д-р Мария Георгиева.

Лимитите стигнаха до Конституционния съд
Въпрос за тях е задал ВАС във връзка със заведени дела, съобщиха от институцията

Един на всеки 10 в Европа е увреден в болница
В България се мълчи за инцидентите в лечебните заведения, предстои проучване за удовлетвореността на пациентите, съобщи зам.-министър доц. Михаил Околийски

Искат допълнително оборудване за Спешна помощ
То да е за вдигане и носене на пациенти, предлага Съюзът на парамедиците в писмо до здравния министър проф. Христо Хинков

Кметът спира парите на болницата в Белоградчик
Преди две години общинският съвет гласува да й бъдат привеждани по 300 хил. лв. годишно, той не изпълнява решението, казва Боян Минков

Окончателно НС избира и подуправителя на НЗОК
Промените в Закона за здравното осигуряване бяха одобрени на второ четене в пленарна зала с 94 гласа „за", 26 против и един въздържал се

„Сърце и мозък" във фокуса на депутатите
Здравният министър вече се обясни за Кърджали, но предстои да се отчита и за новите болници на Търговска лига във Враца и В. Търново

Парламентът ще избира подуправител на НЗОК
Мандатът му ще е пет години, а функциите му ще се припокриват с тези на управителя