Прекратих недобросъвестни практики
.jpg)
Днес здравният министър Асен Меджидиев смени директора на УМБАЛ „Ал. Чирков". В мотивите си за това той посочи сигнали от медицинските специалисти в лечебното заведение за неправомерни кадрови промени и финансови нарушения. Ето какво мисли за това и самият проф. Николай Димитров, вече бивш директор на болницата.
Министърът е принципал на всички държавни болници и като такъв има право да сменя директорите им без да дава обяснения и без да излага мотиви. Затова нямам намерение да коментирам този негов факт.
Но за краткото време, в което бях
изпълнителен директор на болница „Ал. Чирков" се натъкнах на недобросъвестни практики, свързани с източването на пациенти, а дори проверката на самия Одит показва, че използваемостта на леглата е 49%, докато при нормално функционираща болница тя трябва да е 78%.
Пациентите са били насочвани в
една частна структура, която се казва „Кардия". Нейни собственици са водещи кардиолози на УМБАЛ „Ал. Чирков", а това не може да стане без съгласието на изпълнителния директор. Подписвани са граждански договори с лекари от самата болница, които в работно време те са преглеждали в частния кабинет, който се намира на 40 метра от „Ал. Чирков", а именно - в „Майчин дом".
Това е установено с документи и за
тези факти съм сезирал българската прокуратура, европейската прокуратура, КПКОНПИ и АДФИ. Всичко е подкрепено с документи. И не само аз съм открил подобни практики. Видинската болница вече е осъдила тази частна фирма на трета инстанция за 420 хил. лв. и на втора за 172 хил. лв., така че това са го виждали и други колеги.
Да, подписали са се 16 души срещу мен,
заради това, че съм уволнил 4 души от администрацията, но без това нямаше как да подредя нещата. В момента има повече коронарографии и операции, хората са по-спокойни, имат завишени заплати, подписани са допълнителни споразумения с тях. Лошата практика ограничен брой хора да имат втори трудов договор също съм я премахнал. Радвам се, че на болницата бяха дадени и 30 млн. за дооборудване на Блок Б, защото така тя може да стане номер една, каквато някога е била.
Всички трябва да си вършим работата,
аз си върша моята. Това е болницата, в която съм израснал и съм се сформирал като специалист, тръгвам си, но животът продължава.

Къде е моралът в „Майчин дом“

Държавните болници с 563 млн. дългове

За 14 години се родиха над 15 000 деца ин витро
Тази година бюджетът на Центъра за асистирана репродукция бе увеличен. Защо се налага повишаването и достатъчно ли е то, колко бебета са родени досега, попитахме д-р Мария Георгиева.

Лимитите стигнаха до Конституционния съд

Един на всеки 10 в Европа е увреден в болница

Искат допълнително оборудване за Спешна помощ

Кметът спира парите на болницата в Белоградчик

Окончателно НС избира и подуправителя на НЗОК

„Сърце и мозък" във фокуса на депутатите
Здравният министър вече се обясни за Кърджали, но предстои да се отчита и за новите болници на Търговска лига във Враца и В. Търново
