ИАМН ще информира и за стволовите клетки
(12).jpg)
Над 2000 единици кръв от пъпна връв всяка година се даряват у нас, но масово отиват в частни банки на стволови клетки. Както clinica писа, малко над 1000 са единиците, които се съхраняват в публичната ни банка в „Александровска" за над десет години. Причините за това са в липсата на мотивация в болниците да работят с нея, тъй като нямат финансиране на тази дейност. Затова попитахме здравните власти дали предвиждат промени, ето и отговорите, които получихме.
- Обмисля ли МЗ да въведе стимули за лечебните заведения, така че да искат да работят с обществената банка, тъй като в момента те не получават заплащане за подобна дейност, а частните банки им плащат? Ако да, какви?
- Даряването на тъкани и клетки, вкл. и даряването на кръв от пъпна връв, е доброволен акт, решение за който се взема от отделния индивид – в случая бременната жена. В тази връзка всяка бременна жена, която желае да дари кръв от пъпна връв на своето дете, има възможност да направи това като предварително се свърже с Националната публична донорска банка за кръв от пъпна връв, откъдето да бъдат предоставени съответни насоки и указания.
В случая следва да се има предвид, че дарената в УМБАЛ „Александровска" кръв от пъпна връв е предназначена за обществени ползи – съгласно чл. 10а, ал. 3 от Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки. В тази връзка тя осигурява при съвместимост стволови клетки и костен мозък в национален мащаб за трансплантация на лица, страдащи от заболявания, при които се налага трансплантация на стволови клетки, а не само за съответното лице, дарило кръвта от пъпна връв и неговото семейство.
- Обмисля ли МЗ да облекчи процедурата за сключване на договори между банката и болниците, която затруднява допълнително процеса в момента? Ако да, как?
- Въпросът за сключване на договор за дарение на кръв от пъпна връв между болниците, в които се осъществява раждане от една страна, и УМБАЛ „Александровска", съответно Клиника по клинична имунология с банка за стволови клетки от друга страна, е въпрос от компетентността на съответните лечебни заведения, съгласно чл. 95, ал. 1, т. 1 от Закона за лечебните заведения.
- Обмисля ли МЗ да се проведе информационна кампания по темата за донорство на стволови клетки в обществена полза? Ако да, кога?
- В Националната програма за насърчаване на донорството и трансплантацията в Република България (2019-2023 г.) и в приетата наскоро Национална здравна стратегия 2030 са предвидени дейности, свързани с провеждането на информационни кампании за образование на обществото с акцент върху темата за донорството, включително и за ползата от доброволно и безвъзмездно донорство на стволови клетки за лечение на болни с ракови заболявания на кръвта, първичните имунодефицитни състояния и други, в т.ч. и даряване на стволови клетки от пъпна връв.
ИАМН е планирала тази година да се проведе информационна седмица с фокус върху донорството на тъкани и клетки. Инициативата ще бъде съвместна – на ИАМН и Националната публична банка за стволови клетки и костен мозък, като същата е в изпълнение на Националната програма за насърчаване на донорството и трансплантацията в Република България (2019-2023 г.). ИАМН организира и обучения на медицински специалисти, с цел повишаване на квалификацията им за вземане, обработка и съхраняване на стволови клетки.

Дарихме черен дроб на Румъния
Успешната донорска ситуация е реализирана на 7 декември, а днес и самата трансплантация, съобщиха от МБАЛ-Силистра

Нова трансплантация на черен дроб

Докато сме живи, има шанс за поправителен
Не съм се отказал 30 години да „копая" за случване на трансплантациите и вече има една малка вдлъбнатина, в която нежеланията се спъват, казва проф. Вилиян Платиканов

Трябва да се говори повече за донорството

Още две болници ще правят бъбречни трансплантации

Още петима души в Дървото на живота

Няма донори, няма трансплантации и страдат всички
Бъбречните трансплантации от жив донор у нас се възстановиха. На 9 септември в Александровска болница беше извършена първата успешна операция за годината. Защо те бяха прекъснати, от какво зависи да продължат и занапред, какви са проблемите в донорството и трансплантациите у нас, защо не успяваме да ги решим от години, попитахме проф. Маринчо Георгиев.

Възстановиха бъбречните трансплантации от жив донор
Първата операция за годината извърши успешно екипът на проф. Маринчо Георгиев в Александровска болница

Стволови клетки в обществена полза
Над 2000 единици кръв от пъпна връв се даряват всяка година у нас, заради нерешени проблеми почти всички отиват в частните банки

Две бъбречни трансплантации в Александровска
Шанс за живот на болните пациенти даде 32-годишен мъж, донорската ситуация е реализирана в УМБАЛ «Св. Марина» във Варна