БГ-лекар с пробив в иглените биопсии

Откривателят
Откривателят на техниката е специалист по образна диагностика и част от екипа на Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Царица Йоанна - ИСУЛ", гр. София, където докторът представи официално новата модификация. Усилията на д-р Спирдонов са насочени към ранна диагностика на рака на млечната жлеза, включващи всички образни методи, включително и ядрено-магнитен резонанс. Приставката за скенер на тяло, подобряваща диагностиката на рака на млечните жлези, която беше изобретена от него, е призната и от световната медицинска общност. С нея той спечели приза лекар на годината в категория „Иновации" за 2021 г.
Предимствoто на новата техника
Един от проблемите в лечението на тумори е точната предоперативна диагностика. Тя се извършва чрез образна диагностика (ултразвук, компютърна томография, магнитнорезонансна томография),нуклеарна медицина (диагностика и лечение с химични съединения, които се вкарват в човешкото тяло), цистологични и хистологични изследвания. Най-прецизна е комбинацията между образна диагностика и биопсично изследване на биологичен материал. В повечето случаи, като първи метод на избор се прибягва до тънкоиглена аспирационна биопсия. Иновативната модифицирана техника за тънкоиглена аспирационна биопсия на д-р Спирдонов позволява вземане на до 5.5 пъти по-голямо количество биопсичен материал.
Как се заражда идеята
„Дълги години се сблъсквам с проблема за недостатъчната диагностична стойност на предоперативнитебиопсични изследвания, което възпрепятства диагностиката и стадирането на рак на млечната жлеза. Това води до необходимост от повторна интервенция или погрешно отрицателни резултати.", коментира д-р Спирдонов. „Така достигнах до идеята за необходимост от подобрение на техниката на вземане. Започнах да мисля в посока разработване и прилагане на различенподход с цел получаване на по-голямо количество цитологичен материал.
Опитите
За период от 6 години (2016-2022 г.) извърших над 900 тънкоиглени аспирационни биопсии под ултразвуков контрол. Наблюденията показаха, че количеството на взетата биологична проба визуално е значително повече с модифицираната и внедрена нова техника. Виждайки тези резултати, реших да сформирам екип, с който да обективизираме метода, за да го онагледим на колегите. Използвахме черен дроб и широк гръбен мускулна прасе, като биологично най-близки до човешките. Измерванията се проведоха от оторизиран специалист в единствената специализирана за еталони лаборатория на Български Институт по Метрология. Резултатите показаха, че дори минималната количествена стойност на биопсичен материал, извлечен чрез новата техника,превъзхожда по количество взетия материал със стандартните техники. Извършеният анализ показа, че при съпоставяне на резултатите със стандартния начин се получава статистически значима разлика."
Доктор Спирдонов вярва, че новата модификация, която той кръщава "модус Спирдонов 1", значително ще подобри диагностиката на тумори с различна локализацияв световен мащаб, тъй като международната статистика показва, че до 25% от пробите по света са недостатъчни за поставяне на диагноза.

Световен кардиолог обучава в УМБАЛ „Проф. Ал. Чирков"

ЕМА препоръча 9 нови лекарства

България влезе в ELLIS
Страната ни е първата от Източна Европа, която се присъединява към най-авторитетната мрежа за развитие на изкуствения интелект

Смениха аортна клапа по ендоскопски път
Иновативната операция се извърши за първи път в България от екип на „Аджибадем Сити Клиник"

INSAIT у нас разшири екипа си

Стволови клетки дават надежда за Паркинсон

Спасиха мъж с разкъсване на аортата

Апарат с ИИ за прецизна колоноскопия в "Тракия"

Спасиха шестима от ампутация с нов метод
