Нови мерки в градини и училища
.jpg)
В детските ясли и градини при възможност работата с деца трябва да се организира в една и съща група и с един и същи персонал. Също така заниманията с психолозите, логопедите и ресурсните учители в детските градини следва се организира индивидуално или в малки групи. При възможност сутрешният прием на децата трябва да се осъществява през всички възможни входове на детската градина/ясла, по предварително изготвен график, с цел недопускане смесването на деца от различни групи.
Училища и центрове за подкрепа
В училищата и центровете за специална образователна подкрепа трябва да се спазва физическа дистанция между учениците от отделни паралелки; между педагогическия персонал и между родителите и персонала. При възможност трябва да се въведе различно начало на учебните занятия и различен график за междучасията за отделните паралелки, класове; да се премине на двусменен режим на присъствено обучение с оглед намаляване на броя на паралелките в даден период от деня; да се определи отделна класна стая за всяка паралелка; да се ограничат учениците в групите за целодневна организация на учебния ден в рамките на паралелката; приемът на учениците да се осъществява през повече входове (за училищата/ЦСОП с повече от 100 ученици). Храненето в училище/ЦСОП трябва да се осъществява по график, без струпване на ученици от различни паралелки.
Родителски срещи и сутрешен филтър
До 14 октомври провеждането на родителски срещи в детските ясли и градини, в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа трябва да се осъществява от разстояние, а при необходимост от пряка комуникация – да се спазват изискванията за физическа дистанция от 1.5 м. Също така е необходимо провеждане на засилен сутрешен филтър за недопускане на ученици с клинични симптоми за КОВИД-19, както и за други остри заразни болести.
Шести случай на маймунска шарка
Шести случай на маймунска шарка е потвърден у нас, съобщиха от Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Заболелият е на 39 г. с характерен обрив по тялото, в добро общо състояние. „ДНК на вируса на маймунската вариола беше установен в клинични материали от пациента - съдържимо на обривни единици и назофарингеален секрет", казаха от НЦЗПБ. |

Отменят карантината при КОВИД

Пестим 188 млн. лв. от КОВИД ваксини

Купуваме по-малко ваксини

Болниците с 6% ръст на дейността
В същото време приходите им от здравната каса са се увеличили почти три пъти повече, показва годишният отчет на фонда за миналата година

ВАС реабилитира Пирогов
Съдът окончателно реши, че в болницата не е имало 800 фалшиви хоспитализации и източване на НЗОК

Пандемия от птичи грип е невъзможна

СЗО решава за пандемията през май

Определят направленията за специалист
НЗОК предлага броят им да е общо 1.85 млн. за следващите три месеца, а парите за изследвания да са 51.8 млн.

Проучват Пост–КОВИД и хроничната умора
