Очаквам още уволнения

Служебният министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров извърши редица кадрови промени в първите си работни дни. Той смени директора на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда" Елена Аврамова и главния секретар на агенцията. Рокада има и при зам. изпълнителния директор на Агенция „Социално подпомагане" Михаил Ставрев. Това провокира коментар от страна на бившия социален министър и член на БСП - Георги Гьоков, който публикуваме със съкращение.
Сигурно в следващите дни списъка ще се попълва с още много хора, работили за редовното правителство. Последната седмица е наситена с множество, неприсъщи (за служебно правителство) и неадекватни кадрови действия на новото служебно правителство. Оставам с впечатление, че основна задача пред това служебно правителство не е организацията честни избори, а удовлетворяване на нечии интереси и претенции, отмъщение и реваншизъм.
Започна се с искане на списъци
на назначените на всички нива (включително и след конкурси) по време на редовното правителство, навсякъде, но най-настоятелно в министерствата, ръководени от министри на БСП - в икономическото, в земеделието, в социалното, в туризма. Последва в кратки срокове „привикване" на ръководители и на назначените от по-високите нива, отправяне на предупреждения, натиск за подаване на оставки. Мога да ви предоставя много такива случаи. Скоро ще станем свидетели и на още уволнения, включително и на по ниски нива.
Служебното правителство има два
или три месеца живот, но очевидно добре използва времето във властта. Време в което му е вменено да осигури прозрачността и честността на изборите, да подсигури държавността и съществуването на българите до следващото редовно правителство, да действа неутрално, а не да се опитва да оценява и ревизира политики, да чертае далечни перспективи и масово да „кадрува", да подменя ръководители и експерти, държавни служители на ключови за държавното управление места и на не толкова ключови. Да си позволяваш да критикуваш директно лидери и партии (и забележете, не само на социалистите, а и на тези, които бяха обявени за успешни министри в предишните служебни правителства на същия президент), това едва ли е коректно и надпартийно. Това може да повлияе на изхода от изборите, а това не е ролята на едно служебно правителство.
Очевидно е, че липсата на
професионализъм, постигнати резултати, лични качества и т.н. не са причина за освобождаване на тези хора от отговорни и не толкова отговорни позиции, а нещо друго. Причината явно е друга - считам, че за всички е ясно, че целта е да се повлияе на изхода от предсрочните избори, в ущърб на едни партии и в полза на други. Причината (нека всеки прецени сам) се корени и в един реваншизъм, във връзка с вътрешно партийни проблеми.
Към хората, които „дърпат конците"
в служебното правителство: в живота и в правилата на държавното управление и на бизнеса няма как да се избягват уволненията, никой не оспорва това. Те понякога са наложителни, но много важно е защо (каква е целта) и как се правят. Когато срещу вас стоят добри хора и много добри професионалисти, които демонстрират професионалните си компетенции чрез постигнати резултати, трябва да се замислите и да пренебрегнете пристрастията и реваншизма си. В процесите на уволнения внимавайте какви правила създавате, защото по този начин демотивирате останалата част от екипа, а и не само тях, а и хората, които нямат общо с държавата, но чуват за тези уволнения и това ще се превърне в част от вашия имидж, но ще влияе и върху имиджа на следващите редовни правителства. Надявам се поне малко да съм ви провокирал и да се замислите кого и как уволнявате и поне малко да промените начина, по който действате.
По принцип, не е в стила ми да
говоря против каквото и когото и да било, а и не смятам, че това би довело до позитиви в една предизборна кампания (по скоро обратното), но когато става въпрос за разправа с хора с доказани качества (не политически, а професионални и експертни), които лично познавам и съм имал възможността да работя и да постигам резултати с тях, няма как да се правя, че нищо не се случва. И защото това едва ли е края на уволненията. Да сте наясно - ако всички си замълчим, когато гонят другите, утре ще дойде нашия ред.
Това ли е поисканата преди две години от българите промяна? България е демократична държава в 21 век, но действията удивително наподобяват тези от други времена и на тези при дванадесетгодишното управление на ГЕРБ, когато също „гонеха" социалисти.

Синдикатите настояват за 850 лв. МРЗ от юни

Започнаха обучения за безработни

Увеличението на МРЗ е популистко решение

Плащат пенсиите от 7 февруари

МРЗ става 50% от средната

Хората с увреждания пак на протест
Този път те искат да се решат проблемите с дефицита на лекарствата и включването на нови помощни средства в списъка на НЗОК за всички заболявания

Увеличават командировъчните на 40 лв.

Всеки втори сменил адреса си поне веднъж

41% oчакват влошаване на личните финанси
