276 млн. за КОВИД за медиците

Над 276 млн. лв. са получили медицинските специалисти през тази година за работата си в условия на пандемия. Това става ясно от отчета за полугодието на НЗОК.
Част от средствата - 72.2 млн., са изплатени от здравната каса по чл. 5 от закона за бюджета й, с тях са осигурени допълнителни възнаграждения на 13 059 лекари, 345 фармацевти, 23 300 сестри, 208 помощник фармацевти и 13 855 санитари в болниците. Те са по-малко спрямо 2021 г. със 17.4 млн. или с 19.5%, средно месечно обаче са повече и са над 18 млн. Причината поради, която общата сума е по-малка е затихването на пандемията и спирането им.
Още 204 млн. лв. са били разходите
на държавата за първа линия за всички медици, които са работили с КОВИД-пациенти без значение в какво лечебно заведение. Тези средства са преведени то касата, но са осигурени чрез трансфер от държавния бюджет. Те обхващат периода декември – април. Със 166 млн. от тях са дадени бонуси за над 21 хил. души в болниците, като ръстът е с 25 млн. повече спрямо 2021 г. и се дължи на повечето пациенти и съответно заети специалисти с лечението им.
В извънболничната помощ разходът
до края на април възлиза на 37.6 млн., като ръстът спрямо същия период на м. г. е с 5.6 млн. От тези средства 22 млн. са дадени на 4567 джипита и 2896 сестри, които работят при тях, като има намаление на средствата с 1.4% спрямо 2021 г.
За сметка на това обаче има значителен
ръст в СИМП - 159%. Средствата за персонала за диагностика на пациенти с КОВИД и наблюдението им в ДКЦ-тата са били 13.8 млн. или с 8.5 млн. повече спрямо същия период на 2021 г. Разходите за персонала в лабораториите са били 1.7 млн.

Планът без протонния център вече е в Брюксел

Всеки министър трябва да е с оставка в джоба
Дилемата ми възникна поради освобождаването на ключов мой заместник с мотиви за бавни темпове на работа, но прецених, че трябва да работя още по-усърдно, обясни проф. Христо Хинков

Телемедицината по пощата като развален телефон

България ще плати за протонния център
Специалисти и пациенти обаче продължават да настояват това да стане по ПВУ с европейски средства

Отсрочка за внасяне на бюджетите в НС

МЗ нехае за детската онкохематология
От юли досега правим опити за решаване на проблема с клиниката в ИСУЛ, но резултат досега няма, казва Теодора Арменкова

Прегледът без физически контакт е рисков

Пропуснахме възможности за редките болести

Защо се спира изграждането на Протонен център
Подготовката за проекта при нас е в ход от три години и включва обучение, изготвяне на примерно задание и спецификации за оборудването, казват лъчетерапевтите от УСБАЛО

Протонният център отпада от ПВУ
Правителството реши да се откаже от проекта, защото има закъснение по изпълнението му с година, от ГЕРБ искат обяснение от здравния министър