Премахнаха с лазер 4-сантиметров камък от бъбрек
Близо 4-сантиметров камък в бъбрека на 60-годишен мъж премахнаха с лазер в болница „Тракия" в Ст. Загора. Това е поредната подобна интервенция за екипа от уролози, начело с д-р Емил Петков, съобщиха от лечебното заведение.
Пациентът е бил мъж на около 60 години. Операцията е извършена с регионална щадяща упойка, така че той е бил в съзнание. Камъкът е напълно отстранен след двучасова манипулация с проникване в бъбрека през малък канал с диаметър около 5 милиметра.
„При толкова голям камък
използването на естествените отвори на тялото – пикочните пътища, уретрата, може да удължи прекалено много процедурата и да доведе до травми на органите и повишен риск от усложнения. Затова при камъни с големина повече от 1,5 – 2 см е по-добре да се проникне директно в бъбрека през кожата", обясни ръководителя на екипа, извършил операцията, д-р Емил Петков.
Директният достъп до бъбрека
се осъществява чрез тънка игла, която прави канал, който се разширява до 5 милиметра. През този канал в бъбрека проникват лазерното влакно, светловодите, хирургичните инструменти, оптиката. Процедурата по разпрашаване и фрагментиране на камъка се нарича мини PCNL, за извършването на която болница „Тракия" е оборудвана с най-модерна апаратура. По-едрите фрагменти се извеждат от бъбрека през прохода още по време на процедурата.
Досега екипът на д-р Петков,
в който влизат и уролозите д-р Димитър Радоев и д-р Румен Делиев, както и анестезиологът д-р Станислава Белоева, е извършил успешно няколко такива операции. Тази е втората с големина на камъка над 3 сантиметра.
„Тази методика е по-инвазивна, отколкото през естествените отвори, но пък позволява третирането на големи камъни. Много е ефективна и сравнително не травматична, защото проходът за инструментите е само 5 милиметра – приблизително колкото една сламка", посочи д-р Петков.
Има много тежки случаи, в
които камъкът е заел цялата кухинна система на бъбрека, посочи д-р Петков. Обикновено това се получава, когато заболяването е било неглижирано и търпяно дълго време от пациента.
Често пациентите разчитат на чудодейни лекарства или билки, които да стопят бъбречните камъни. „Не познавам медикамент или отвара, които могат да стопят камък чрез накисване. Има медикаменти, които помагат да спре нарастването на камъка и които спомогнат песъчинки да бъдат изхвърлени през естествените пътища.
„Станат ли по-големи, това
е почти невъзможно без медицинска намеса", посочи д-р Петков.
Оперираният чрез тази методика пациент обичайно се изписва на третия ден със стент, който да гарантира дренажа на урина към пикочния мехур. След няколко дни стента също се премахва. Повече информация и записване на час за консултация и преглед с д-р Емил Петков ще получите на тел. 0888334064.
Училищен стрес отключва коремна болка
Kохлеарният имплант дава предимство при загуба на слуха
Помним сиптомите на инсулта с БЪРЗО
Под 4 грама сол срещу високо кръвно
Лекуват уголемена простата без операция
Миниинвазивната манипулация се извършва под ангиографски контрол в болница „Тракия"
Да се ваксинират ли хора с разширени вени
Да, те спокойно могат да се имунизират срещу КОВИД-19, отговаря доц. Димитър Петков
Движението пази вените
Високите температури през лятото са причина за нарастването на диаметъра им, казва доц. Димитър Петков
Предимствата на лазера за камъни в бъбреците
При него не се правят разрези, лечението е много по-малко травматично и приложимо при по-широк кръг пациенти, казва д-р Емил Петков от болница "Тракия"
При него не се правят разрези, лечението е много по-малко травматично и приложимо при по-широк кръг пациенти, казва д-р Емил Петков от болница "Тракия"
Да изправим гръбнака по „Шрот
Този метод постига реални резултати в клиничната корекция на сколиозата, веднъж усвоен може да се практикува и у дома, казва рехабилитаторът Стела Тошева