Болничната експанзия продължава

Експанзията на болничния пазар продължава. Още две нови кардиохирургии са на път да се разкрият в страната. Те ще бъдат в две от болниците на едната от трите най-големи частни вериги в страната – тази на Михаил Тиков. Информацията идва само ден, след като стана ясно, че нова кардиохирургия ще има и в „Дева Мария" в Бургас.
Двете нови отделения ще са в „Пълмед" в Пловдив и „Софиямед" в столицата. Те са планувани да са с по 40 легла. Срокът за реализирането на проекта, който МЗ е дал, е 12 месеца, като те текат от юни за едната болница и от юли за другата, след което ще е и финалното разрешение за дейността им.
Успоредно с това двете болници
са получили право да развиват и отделения по лъчелечение и нуклеарна медицина. По този начин те ще затворят цикъла за активно лечение в онкологията, тъй като вече разполагат с химиотерапии. Проектите им се оказват подобни с този на „Дева Мария", където също се предвижда създаването на модерен лъчецентър. в "Пълмед" се предвижда и друга високоспециализрана дейност - неврохирургия, която също не би трябвало да се разкрива масово.
Междувременно заявки за развитие имаше и от страна на "Сърце и мозък". Здравните власти спряха желанието им за създаване на нова болница в Казичене до София с 500 легла, но пък се похвалиха, че са разрешили ново отделение по роботизирана хирургия чрез ендоскопска роботизирана система за хирургия, съдова хирургия и урология в болницата им в Бургас.
С реализирането на последните
проекти на „Дева Мария" и Мед-овете общият брой на кардиохирургиите в страната ще стане 13, като 7 от тях ще са в столицата, две в Бургас и две в Пловдив. По една остава във Варна и Плевен. Броят на лъчецентровете ще стане близо 25, като и в София, и в Бургас, и в Пловдив вече има по няколко, като за апаратурата в държавните и общинските лечебни заведения плати обществото преди десетина години, а сега се очакват и нови инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост на България, както и по Националния антираков план, който все още не е окончателно разписан. Въпросът защо се прави подобно дублиране на структури и създаване на излишни обществени разходи, започва да става повече от неудобен.
Ясно е, че подобна експанзия на
обслужва интереса на пациентите, а на инвеститорите. Очевидно обаче държавата не желае да спре разрастването на болничния пазар, въпреки че има всички инструменти за тази цел. Краят на експанзията пък по всичко личи, че все още е в далече. Причината е, че трите големи частни вериги на Мед-овете, Кардиологичния институт и на Аджибадем налагат своите пазарни позиции. Това пък е свързано с ответната реакция на по-малките частни болници, както и с умишленото съсипване на държавните и общинските лечебни заведения чрез водената политика от принципала им. Всичко това ще увеличи агонията в здравната система, ще намали качеството на грижата заради фрагментацията й и ще оскъпи здравните услуги за обществото.

Одобриха новия правилник на ИАМН

Спешни медици заминават за Турция

Пак отлагат е-отчитането за зъболекарите
1 май е датата, която предлагат от НЗОК в отговор на недоволството на медиците, че няма готовност в НЗИС

Трябва да спре невярната реклама с имена на лекари

Разследват фалшива реклама с лекар

НЗОК да поеме изследванията за стерилитет

Наши медици спасиха живота на македонец

БЛС с нов адрес и официално

Здравето и образованието не трябва да са стока
