Бизнесът страда за кадри
91 на сто от фирмите у нас се оплакват от недостиг на квалифицирани специалисти. За 80% тромавата администрация е проблем. Нелоялната конкуренция спъва бизнеса на 68 на сто, а 67% се оплакват от честата ревизия на закони. Две трети от фирмите са си имали проблеми заради корупция в институциите, а трудният достъп до кредити е проблем за под 1/3. Това показват данните от последната анкета на БТПП.
Въпреки тревожните резултати, бизнес климатът у нас е станал по-добър в последните две години, показва сравнителният анализ с анкетата на Палатата от 2015 г. Най-отчетливо подобрение показва оценката за финансовата стабилност на държавата – през 2017-а позитивните оценки са 83% срещу едва 35% през 2015-а. Предприемачите са доволни и от ставките за корпоративния и подоходен данък – над 80% ги определят като „отлични“ и „добри“. На другия полюс обаче са местните налози и такси, образованието, здравеопазването и съдебната система. Оценката за първите рязко се влошава – от 64% доволните от тях са се стопили до 48 на сто. Недоволството към училища и университети също расте.
78% от шефовете определят образованието ни като лошо
което е 5-процентен ръст. За здравеопазването актуални към 2017 г. данни няма, но през 2015 г. 73 на сто от фирмите са го определяли като „лошо“. Минимално подобрение в отношението към съдебната система пък има за две години – недоволните са намалели от 81 на 76%.
Въпреки противоречивите оценки, от бизнеса са отворени за нови инвестиции. 86 на сто имат намерение да търсят нови пазари, а 66% дават заявка, че ще вложат пари в обучение на персонала си. Над половината – 60 на сто, заявяват намерение да вдигат заплати през тази година, а 58% искат да инвестират в машини и оборудване. Като
38% са преценили, че ще могат да похарчат пари за нови технологии
„Повече инвестиции у нас ще има, когато електронното правителство стане факт, а образованието подготвя нужните кадри за бизнеса“, обобщават данните от БТПП. Крачка в правилната посока ще са и данъчните преференции и намаляването на осигурителната тежест, показва още анализът. Предприемачите смятат и, че добре на инвестиционния климат ще се отрази премахването на монополите, подобряването на конкуренция, като това трябва да мине през по-ефективна и прозрачна работа на държавните регулатори като КФН, КЗК, КЗП, коментират от БТПП.
Отвориха финансирането за амбулатории
Фьоникс обнови центъра си в Бургас
Оборудват СБАЛХЗ с два модерни апарата
БулБио с 18 млн. за второто тримесечие
Фармаиндустрията залага на радиацията в онкологията
ИСУЛ на плюс за полугодието
Строят още две болници за рехабилитация
Те ще са в Павел баня и Сапарева баня, те ще разполагат общо с 200 легла, става ясно от решенията на МС