Off-lable лекарствата за деца да се реимбурсират

1. Съвременният широк консенсус в
цивилизования свят е, че децата заслужават приоритетен достъп до лекарства, които са специално разработени и изследвани за употреба при малки пациенти. Въпреки това, досега развитието и тестването на педиатричните лекарства остава незадоволително. Затова пък, прилагането на лекарствени продукти при живото-застрашаващи, редки и инвалидизиращи педиатрични заболявания, независимо от липсата на разрешение за употреба при деца, е широко разпространена практика в ЕС (достигаща до 50%), когато не е известна друга алтернатива за лечение. При децата с онкохематологични и други редки заболявания това често е единствената алтернатива за оптимално лечение и подобряване на качеството на живот.
2. Успешното лечение на онкохематологични
заболявания при децата през последните 50 г, постигащо 5-годишна преживяемост при над 80% от пациентите, се дължи на приложението на комбинирано цитостатично лечение, доказало своята ефективност в международни проучвания и в непосредственото дългосрочно проследяване. Съответната педиатрична информация не винаги е систематично включена в Кратката характеристика на продукта. (Access to essential anticancer medicines for children and adolescents in Europe G. Vassal, O. Kozhaeva, S. Griskjane, F. Arnold, K. Nysom, L. Basset, L. Kameric, A. Kienesberger, S. Kamal, N. Cherny, G. Bricalli, N. Latino & P. Kearns. Ann Oncol. 2021 Apr;32(4):560-568. doi: 10.1016/j.annonc.2020.12.015. Epub 2021 Jan 1)
3. Към момента, детският рак продължава
да бъде водеща причина за смърт от заболяване при деца над едногодишна възраст в развитите страни и близо 6000 млади хора умират от рак всяка година в Европа. От жизненоважно значение е законодателството да осигурява по-благоприятна среда за достъп до качествено лечение, медикаменти и подходяща поддържаща грижа.
4. Според проучване на Европейската комисия,
редица държави в ЕС, в т.ч. Франция, Италия, Нидерландия, заплащат с публични средства лекарствени продукти, извън разрешението за употреба за деца.
5. Съществува риск отпадането на
плановото публично финансиране на медикаменти, представляващи често единствена алтернатива за сериозни заболявания при малки пациенти да се превърне в пореден повод за нескончаеми дарителски акции и унизителни медийни кампании, които да усложнят всякакво ефективно взаимодействие между лекуващите екипи, здравните и осигурителни институции и родителите. Вярваме, че проблемите могат да бъдат обсъдени и решени ефективно, без нагнетяване на излишно обществено напрежение.
Във връзка с гореизложеното,
настояваме за преразглеждане на регламента за реимбурсиране на лекарствени продукти за деца, извън разрешението за употреба в педиатрията, като в член 266б, т. 7 се добави текст „изключение се прави за лекарствени продукти, използвани в педиатрията." Приложението на тези лекарства ще се реализира при спазване на всички допълнителни разпоредби за целесъобразност, проследяване на ефективността и безопасност.
Напомняме поетия от правителството ангажимент, че детското здравеопазване в България трябва да бъде приоритет номер едно, осигурявайки качествено лечение и грижа за всяко дете, без да се налага родителите да търсят странични източници на финансиране.
Всеки един детски живот, който може да бъде спасен или подобрен и всеки ден от живота на хронично болно дете, който може да бъде пълноценен, е върховна ценност за всяко едно цивилизовано общество и приоритет на всяко модерно и демократично управление!
Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания"

Планира се ощетяване на лечебните заведения

Пирогов скара Сглобката
От ГЕРБ ще влязат в зала само за Конституцията, докато ПП-ДБ не започнат да се държат като партньори, обясниха от партията

29% ръст на даренията в страната

МЗ с нов заместник министър
Д-р Петко Стефановски идва на поста от МУ-Плевен, ресорът му тепърва ще се уточнява

Пирогов с нов шеф
На мястото на д-р Валентин Димитров застава лицево-челюстния хирург доц. Косьо Димов

МЗ не е взело решение за „Св. София"
Но то няма да противоречи на изявените политически намерения за налагането на мораториум за нови болници и дейности, казаха от ведомството

Съобразихме се със становището на РЗОК–Варна
Ако болницата получи разрешение за новите дейности, е възможно финансиране в рамките на вече определените стойности от Надзорния съвет по сключения договор, казват от НЗОК

Заплати в болниците по КТД през февруари

Новата болница във Варна се оказа на "Св. София"
Заявката е за нов адрес с 500 легла, НЗОК е дала положително становище, въпреки отрицателните мнения на регионалните институции, казусът стигна и до парламента

Оставките означават, че сглобката скърца
Ще подобри ли системата рекордно високият бюджет на НЗОК за 2024 г., има ли реформи в правилната посока и какво означават поисканите оставки на ръководството на НЗОК. Това попитахме проф. Генчо Начев, който миналата седмица бе удостоен със златен медал от БЧК.