Тръгна марбурски вирус в Гана

Тестове, извършени в Гана,
са дали положителни резултати на 10 юли, но резултатите е трябвало да бъдат установени и от лаборатория в Сенегал, за да се смятат за потвърдени.
Здравната служба в Гана уверява, че се предприемат мерки за допълнително снижаване на риска от каквото и да било разпространяване на вируса, като са изолирани всички контактни, които досега не са развили симптоматика.
Това е едва вторият отчетен случай
на заразяване с марбургска треска в Западна Африка, отбелязва Ройтерс. Първият случай беше установен миналата година в Гвинея и оттогава не бяха установени допълнителни случаи. Двамата пациенти в южната част на Гана са развили симптоми, включително диария, висока температура, гадене и повръщане и по-късно починали в болница.
В Южна и Източна Африка от 1965 г.,
са установени десетина големи гнезда на марбургска треска. Смъртността е варирала между 28 и 80 на сто според щама на вируса. „Инфекцията е особено опасна. Той е от групата на силовирусите, тоест нишковиден, коментира за clinica водещият вирусолог проф. Радка Аргирова.
Заразеният страда от тежки кръвоизливи,
от него се умира. Срещу него ваксина няма. Да се надяваме да не си го пренесем по туристически път", каза още проф. Аргирова. Тя уточни, че инфекцията се предава чрез по-близък контакт от повърхности и материи. Като едно от коварствата на болестта тя посочи, че симптоматика почти няма, направо започва кръвотечението от кръвоносните съдове, дори от капилярите. Това състояние е придружено с много висока температура и втрисания.

Безплатни санитарни материали за дами в Шотландия

Успение Богородично е!

Педиатърка навърши 100 години

Студент от МУ-Варна първенец в плувен маратон

Серотонинът не е виновен за депресията
Това поставя под въпрос употребата на антидепресантите, твърдят изследователи от Великобритания

Ваксинация за полиомиелит в Лондон

Всеки трети ще развие неврологичен проблем
Затова от СЗО публикуваха насоки как човек може да се грижи за здравето на мозъка си

Израел спира приема на чужди студенти по медицина

Kлиматът влияе на 58% от инфекциите
