Антираковият план дава насока, но липсват решения

Проектът на Антираков план за България бе официално публикуван от здравните власти преди седмица, а днес ще бъде предсатвен от властите в МС. Добър ли е той за пациентите и от какво още има нужда в него, попитахме д-р Станимир Хасърджиев, генерален секретар на НПО.
Като цяло смятам, че публикуването на проекта е стъпка в добра посока за това България най-после да придобие Антираков план. Дано той да бъде финансиран и адекватно от европейските фондове, каквито са обещанията на този етап.
Недостатъците
За жалост във варианта, който виждаме, той е по-скоро стратегически документ, който определя някаква посока, но в него липсват конкретни отговори и решения на проблеми, които пациентите досега са поставяли като най-належащи в онкологията. Макар че много от тях са упоменати в плана, не успяваме да видим как точно ще бъдат преодолени. Може би решенията предстои да станат ясни в хода на разписване на конкретните дейности по плана, което ще става от всички заинтересовани страни. Но ние искаме да кажем опасенията си още отсега , на ниво обществено обсъждане.
Препоръките
Вероятно ще искаме да се обсъдят текстовете, които касаят най-вече проблемните области като мултидсциплинарния подход на лечение, психологичната грижа, помощта и услугите, от които пациента има нужда извън лечебното заведение, защото основната борба с рака продължава в семейството, а на този етап хората са оставени сами да се лутат в целия този лабиринт. Всъщност, многократно биха могли да се подобрят резултатите, ако се работи по-тясно с пациента и му се предоставя психологическа помощ. Да не говорим за възможността пациента все по-често да може да си остава вкъщи, а не да се разкарва по болници. Затова трябва да бъдат изнесени в амбулатория или в домашни условия много от дейностите. Това са неща, които не са застъпени към момента в плана.
Най-големият дефект
И може би най-големият недостатък на нашата система и мерило за това колко назад във времето сме, е липсата на каквито и да е палиативни грижи и възможност за рехабилитация и възстановяван след прекарано заболяване. Не може в европейска държава да си позволяваме да не се грижим адекватно за тези, които си отиват от този свят и голяма част да умират в мъки и болки без да има система, която да облекчи страданието им в тези финални мигове. Нещо, което тежко се изживява и от самите семейства. Ще ми се да видим решение на всички тези въпроси дори на ниво стратегия, каквато приемаме, че е този документ.
Прозрачност
Пациентски представители бяха поканени и включени в работните групи, които разписваха пална, друг е въпросът, че всички бяха притиснати откъм времето и се налагаше доста бързо да се действа. Смятам, че финалният вариант не е толкова лош с оглед на сроковете, в които се работеше. Надявам се тази широко отворена врата да се запази на ниво изпълнение и формиране на конкретните дейности, защото планът заявява добра посока, в която да се върви, но в него липсва конкретика. Затова при изработването й е важно отново да се включат всички заинтересовани страни и да се подберат най-адекватните идеи, така че да се изразходва правилно ресурса. Засега не е ясно какъв ще бъде той, тепърва държавата ни ще преговаря за средствата с ЕК.

Защо се спира изграждането на Протонен център
Подготовката за проекта при нас е в ход от три години и включва обучение, изготвяне на примерно задание и спецификации за оборудването, казват лъчетерапевтите от УСБАЛО

По пътя към оздравяването

Ръководство за откриване на белези на рака

Онкологията не е само лекарствена терапия

Смъртността от рак в ЕС расте само у нас
В България няма профилактика и скрининг, преживяемостта е ниска, заболеваемостта също, но само заради наличието на недиагностицирани случаи, сочат изводите на ЕК

Неравенствата в онкологията в ЕС са големи
Пътят към преодоляването им минава през инвестиции в профилактиката и ранната диагностика, смята ЕК

Нужни са критерии за качество и контрол
Броят на специалистите по медицинска онкология е оптимален, но имаме голям проблем със сестрите, а тук те са изключително важни, казва доц. Желязко Арабаджиев

Диабетът може да е сигнал за рак на панкреаса
Ако пациентите вдигнат кръвна захар неочаквано и без видима причина, това трябва да е червена лампа, че може да става дума за онкологично заболяване, казва д-р Йоанна Попова

Оперираха по иновативен метод 3-ма с рак в ИСУЛ
