Здравеопазване под пагон
Професионалният си път ген. Николай Петров започва през 1989 г. в отделението по реанимация във ВМА в Бургас. Преди това завършва медицина във Варна. Насочва се към тази сфера още като ученик. В голяма степен значение за решението му имат неговите родители. Баща му е бил 30 години танкист в Грудово, а майка му медицинска сестра. През 1995-1996 специализира невроанестезия и неврореанимация в Департамента по неврохирургия на болница „Petie Salpetriere" в Париж. По-късно защитава дисертация за научна степен „доктор", през 2002 г. става доцент, а през 2012-а - професор. От 2007 г. е заместник-началник по диагностично-лечебната част на ВМА–София. Пет години по-късно той стана лекар на годината. Престижното звание получи не само заради професионализма си, но и заради участието си в спасителната акция след атентата в Бургас.
През 2013 г. ген. Петров приключи с чисто медицинската си дейност и се включи в политиката
За първи път той стана здравен министър в служебния кабинет на Марин Райков по времето на президента Росен Плевнелиев. Пребиваването му във властта тогава бе кратко, но му даде възможност да натрупа административен опит. Той пък му беше нужен, за да се справи с управлението на ВМА няколко месеца по-късно. Негова беше задачата да стопи огромните дългове, които наследи. Благодарение на твърдата ръка, с която прекрои договорите на болницата и подкрепата от властта, той успя бързо да намали борчовете й от над 100 млн. лв.
Сегашната му задача е още по-амбициозна – трябва да се пребори с безизходицата
и хаоса в здравната система. Изгледите за успех тук обаче със сигурност не са толкова големи дори за силна фигура като него. Причините за това са много.
Генералът поема управлението на сектора в затишие пред буря. Бюджетите на болниците в цялата страна по здравна каса са намалени и лекарите очакват решение от него. Особени средства и възможности за увеличението им в същото време няма. Масовите смени на директори в болниците от служебния министър също може да му изиграят лоша шега. Ген. Петров може да се окаже в неловката ситуация да трябва отново да прави рокади по политически причини. Подобни заявки за това вече се дават за "Пирогов".
Генералът ще трябва да следва и амбициозна програма в здравния сектор – тази на ГЕРБ
В нея се предвижда демонополизация на НЗОК, въвеждане на електронното здравеопазване, засилване ролята на профилактиката, ремонт на здравната карта, рестарт на селективното договаряне, реално остойностяване на медицинските дейности и ограничаване на паралелната търговия. Повечето от промените не са особено популярни за хората или за участниците в системата. У нас обаче те стават още по-трудни за реализация заради ригидността на политици, медици и бизнес.
Сложната властова конфигурация също няма да е в особена услуга на новия министър
Той ще трябва да лавира между коалиция от ГЕРБ и Патриотите при президент на БСП. Вероятността за постигнаето на „обществен консенсус" за извършването на значими промени в този случай не е голяма. Допълнителни трудности в управлението на генерала може да му създаде и фактът, че в парламента влезе крупният здравен бизнесмен Веселин Марешки. Само по себе си неговото присъстие там провокира напрежение сред част от фармацевтичния бранш.
Формирането на екип също няма да е лесна задача за генерала. Заради коалиционното правителство, броят на членовете в екипа си, които ще може да избере сам, намалява. Поне в близките няколко месеца обаче той може да разчита на силен гръб в лицето на ВМА, където остави за свой наследник полк. Венцислав Мутафчийски.
От пеенето до аутопсионната зала
Зъболекарят от България, който превзе света
Лекарят изобретател
За мен смисълът на живота е да бъдеш добър човек, да помагаш и да не се озлобяваш, казва д-р Йордан Спирдонов