Германски ортопед обучава 15 наши

Световноизвестният проф. Хайнц Рьотингер води курс по ревизионно ендопротезиране в ИСУЛ. Целта е да се обучат 15 млади български ортопеди от цялата страна в този сложен, но много щадящ за пациентите метод.
Известният лекар е ръководител на Центъра по артропластика на тазобедрената и колянната става, Chirurgisches Klinikum München, Университетската болница за медицинско обучение към Университета „Лудвиг Максимилиан" в Мюнхен. Днес заедно с проф. Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология на ИСУЛ той оперира две възрастни жени – на 70 и на 84 години. Благодарение на интервенциите те имат шанс да продължат нормално живота си след ревизионно ендопротезиране (заместване на изкуствена тазобедрена става).
При първата пациентка е поставена
протеза на тазобедрената става преди 17 години. След преглед е установено разхлабване на протезата и остеолиза и на жената е препоръчана ревизия на ставата. Случаят на втората пациентка е по-сложен. Тя е претърпяла операция по смяна на тазобедрена става преди 7 г., когато е била на 77 г. Всичко е преминало успешно, но са се появили болки, които са в следствие на триенето на метала, от който е направена ставата, с хрущяла над нея. Затова ще бъде махната главата на ставата и ще бъде заменена с капсула, т.е. ще бъде направена тотална протеза.
На курса по ендопротезиране се обучат 15 млади български ортопеди от цялата страна. Те имаха възможност да проследят интервенциите на живо, на голям екран в Рапортната зала на столичната клиника.
Иновативният достъп прави интервенцията
миниинвазивна, без да се увреждат мускулите и тъканите, което помага за по-бързо възстановяване на пациентите, които обикновено са възрастни хора, с придружаващи заболявания. При около 10% от пациентите с ендопротезиране на тазобедрена става се налага ревизия на протезата като основните причини са разхлабване, инфекция, фрактура на костта около протезата, луксация на ставата.
„Ендопротезирането е много успешен
и щадящ метод и пациентите се чувстват отлично след него. Интервенцията няма противопоказания, включително и възрастови, освен тези, които са характерни за която и да е операция. Изисква се обаче голяма компетентност и затова е важно ендопротезирането и ревизионното ендопротезиране да се извършват само в големи центрове, които имат опит в тази област. Интервенцията е сложна и крие рискове, ако не бъде извършена от специалист. Вярвам, че обучението, което организираме, ще съдейства за по-доброто лечение на пациентите с костно-ставни заболявания в България", казва проф. д-р Пламен Кинов, който е и началник на Катедрата по ортопедия и травматология към МУ – София.
Той споделя, че, заедно с екипа си,
от години се бори ендопротезирането и ревизионното ендопротезиране да се поемат изцяло от НЗОК. В момента Здравната каса покрива разходите по самата операция, както и малка част от импланта. На пациентите, които са възрастни хора, пенсионери, се налага да доплащат по 5-6 000 лв., което за много от тях е непосилно. Става въпрос не само за социален, но и за икономически проблем. Ако имат възможност да се лекуват адекватно тези, възрастни, хора ще имат един нормален живот и няма да тежат на здравната система и на своите близки", убеден е българският професор.

Два кардио-регистъра у нас
Единият е за ТАВИ процедури, а другият за аневризми на аортата, те бяха представени за първи път у нас през уикенда

Световен кардиолог обучава в УМБАЛ „Проф. Ал. Чирков"

ЕМА препоръча 9 нови лекарства

България влезе в ELLIS
Страната ни е първата от Източна Европа, която се присъединява към най-авторитетната мрежа за развитие на изкуствения интелект

Смениха аортна клапа по ендоскопски път
Иновативната операция се извърши за първи път в България от екип на „Аджибадем Сити Клиник"

INSAIT у нас разшири екипа си

Стволови клетки дават надежда за Паркинсон

Спасиха мъж с разкъсване на аортата

Апарат с ИИ за прецизна колоноскопия в "Тракия"
