Оставят бюджетите за новия министър
По 133.2 млн. лв. на месец ще имат болниците от май до края на годината според разпределението на средствата, което стана ясно преди близо две седмици. За второто тримесечие на 2016 г. клиниките получиха общо 409 млн. лв. или средно по 135 млн. лв. на месец. Въпреки че болниците могат да увеличат новите си бюджети с буфера от 3%, който залегна в рамковия договор за тази година или общо с 33 млн. лв. до края на годината, те отново не са доволни. Според много от мениджърите им дори тогава лимитите ще продължат да са по-ниски от миналогодишните.
Надзорният съвет на касата трябваше да обсъди отново болничните бюджети през миналата седмица, но заседанието се провали заради липсата на кворум. За тази пък такова все още
не е насрочено и няма изгледи да се свика
Така съвсем очаквано парливият картоф с орязаните бюджети на болниците остава за новия министър и неговия екип, а това означава, че той едва ли ще намери скоро своето решение. Причината е, че първо трябва да се обнови състава на Надзорния съвет, в който по принцип влизат представители на министерствата на здравеопазването, а доскоро и на финансите. Това пък може да се случи едва, след като са ясни екипите на съответните ведомства.
Възможностите за реакция обаче и тогава няма да са много големи, тъй като са свързани с набавянето на повече средства за здраве. Единственият вариант за това е актуализацията на бюджета на касата, за което настоява и Лекарският съюз. Тази стъпка е малко вероятна, тъй като ГЕРБ и Патриотичният фронт бяха и в миналото управляващо мнозинство, което гласува парите на НЗОК за 2017 г. Още по-малко вероятно е актуализацията на бюджета на касата да стане в средата на годината, когато не е ясно точно какви приходи ще влязат в държавната хазна, за да се дадат повече за здраве. Дори сега здравната каса разчита на надсъбрани здравни вноски, за да осигури плащането на буфера от 3 процента върху бюджетите на болниците. Вътрешно преразпределение на разходите на фонда пък би довело до напреженив във всеки сектор, от който се понечи да се вземат пари, за да се пренасочат за болниците.
Проблемът с намалението на средствата на клиниките до края на годината
беше очаквана „бомба" за всички управляващи
– минали, настоящи и бъдещи, както и за договорните им партньори – съсловната организация на медиците. Парите на касата за клиниките, които Надзорният съвет определи за тази година, са колкото миналогодишните – 1.613 млрд. лв. В същото време през първите три месеца на 2017-a лечебните заведения заработваха повече, а от април се прибавиха и нови договорни партньори за финансиране. Най-вероятно отново има толерирани клиники с по-големи бюджети за сметка на други лечебни заведения, като беше и през миналата година.
въпреки това изненадани не липсват
Настоящият здравен министър Илко Семерджиев, чийто екип е част точно от този Надзорен съвет на касата, се оказа „сюрпризиран" от последиците и по правило прехвърли изцяло вината за тях на предшественика си Петър Москов.
„Тази година ще има една опашка от неблагополучия заради това, че миналата година всичко е било под лимит – на ниво болница, на ниво клиника, на ниво легло", обясни той пред БНТ. До това прозрение Семерджиев стигна, след като два месеца твърдеше, че болниците занапред ще работят „почти в условия на без лимити". Това беше цената на неговите три месеца слава. За съжаление, едва ли ще е единственият изненадан. Защото, явно, на властта паметта е къса.