Парламентът с комисия за урана
Анкетната комисия се създаде по предложение на БСП. Вместо 3 месеца обаче, тя ще работи само два – по предложение на депутата от ГЕРБ Александър Ненков. Мотивите му срокът да се скъси бяха, че колкото по-дълъг е той, толкова по-малко информация ще стигне до гражданите по иначе важната тема.
Във временната комисия влизат по двама депутати от всяка партия.Председателят е от „Патриотите" – Георги Колев, а редом с него националистите са излъчили и Йордан Апостолов. Освен от Ненков, ГЕРБ ще бъде представляван и от Станислав Дечев. От квотата на „БСП за България" пък са Атанас Костадинов и Манол Генов. Джевджет Чакъров и Джейхан Ибрямов ще представляват ДПС, а Андон Христов и Полина Христова – „Воля".
От 11 април насам
три града се оказаха в „капана"
на радиоактивната вода – Хасково, Първомай и Велинград. До 22 май обаче трябва да приключи проверката, разпоредена от Върховната административна прокуратура (ВАП). В този срок главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев трябва да представи доклад какви са качествата на водата в страната и какви мерки вземат здравните власти по места, за да опазят живота на гражданите. Паралелно с това Хасковската районна прокуратура разследва кои длъжностни лица и защо са мълчали близо половин година за повишените за заплахата, която тече от чешмите в града. Велинградското ВиК пък бе глобено от РЗИ-Пазарджик с 15 000 лв., защото от декември 2016 г. е
мълчало за завишените над 2 пъти нива
на уран.
След последните проби от Хасково на 27 април от Министерство на здравеопазването за пореден път потвърдиха забраната за пиене и готвене с вода от чешмата. Болници, социални домове, училища и забавачки в града вече 3 седмици са на минерална вода. За да покрият разходите за нея, общинарите дадоха 50% от парите в резервния си фонд. Кметът Добри Беливанов обаче обяви, че ще поиска държавата да покрие парите след овладяването на кризата.