Вкарахме търговията в здравеопазването
Палиативната грижа е грижата, придаваща човешко лице
на онкологията и на всяко едно лечение. В „1984" на Джордж Оруел изчезват понятия, като свобода, демокрация, защото когато хората нямат такова абстрактно понятие, те не се нуждаят от него. Какво липсва на нашето здравеопазване, като цяло? Аз се занимавам с палиативна медицина и мога да кажа, че на него не му липсват пари. На него му липсва милосърдие. Понятията изчезват едно по едно. Началото бяха милосърдни сестри, после станаха просто сестри, а след това изчезнаха сестрите и станаха специалисти по здравни грижи.
Когато няма милосърдие, системата се превръща в търговия
Да сте видели милосърден търговец? Няма такъв. Медицината е храм, а когато Христос е влязъл в храма първата му работа е била да изгони търговците оттам. Ние направихме обратното, вкарахме търговията в здравеопазването. За в България при всичките пари за здравеопазване, нямаме морфин таблетки, например? За какво качество на живот говорим, след като го нямаме, а за един месец те струват 15 лева?! Нямаме, защото тези таблетки са евтини и не е финансово изгодно на фирмата да го внесе. А не й е изгодно, защото Министерството на здравеопазването не й казва, какво да внесе. То е абдикирало. Хората умират в болки, защото от началото на тази година доставчикът си смени опаковките.
Според българското законодателство опаковката трябва
да бъде написана на кирилица и да има две червени линии, ако е опиат или две сини линии, ако е психотропно вещество, това остави онкоболните без обезболяващи в продължение на три месеца. Ако попитате МЗ какви количества обезболяващи са поръчали за следващата година, абсурдно е някой да може да ви отговори на този въпрос. Когато преди две години направих справка се оказа, че в Съвета за контрол на наркотичните вещества нямаше нито един лекар. Министърът тогава беше икономист, а в съвета имаше фармацевти, прокурор, учители, общественици, но нямаше лекари и представители на пациентите. Тези хора трябва да взимат решения. Болката е най-плашещият симптом на онкологичното заболяване, всички ще си отидем от този свят.
Въпросът е как ще си отидем, колко ще ни боли и стенем
По последни данни, които са от 2014 г. България е внеса 94 кг. морфинов еквивалент. В Малта той е много повече при положение, че пазарът им е много по-малък. Ето затова се случва близки на пациенти да ходят до Гърция, за да купуват опаковки за обезболяване за 12 евро едната. У нас ги няма, защото не е финансово изгодно. Направете само една сметка, от всички средства, които се дават, колко са отишли за здравеопазване и колко за лекарства, т.е. фармацевтичните фирми за хотелско обслужване, за заплати и т.н. В случая става дума за качество на живот на засегнатите от онкологични заболявания, а колкото е по-добро то, толкова по-голяма е тяхната преживяемост. Защо няма палеативни грижи и то дори в София? Защото не са финансово интересни. И в същото време говорим за комплексност. Лечебните заведения станаха търговски дружества, но без право на печалба. В същото време българският гражданин има право да получава здравна помощ безплатно, пък да не е длъжен да се осигурява.
Ние сме страната на абсурдите и парадоксите в много отношения
Да не отварям тема и за това, че у нас не се изучава палиативната медицина в достатъчна степен. В Сърбия, например, всеки лекар по време на обучението си преминава 40 часа такова обучение. Нивото на палиативните грижи днес е нашето утре. за зрелостта на едно общество съдим по това, не само как посреща тези, които идват на този свят, но и по това, как изпащаме отиващите си оттук.
Трябва да се оценява качеството в онкологията
Защо българските пациенти с онкологични болести доплащат за лечението си, проблем ли е това, ясен ли е пътят им на лечение, има ли комплексност и качество в него. Това са част от въпросите, които отправихме към доц. Ася Консулова.
Инвитро процедурите без промяна в успеваемостта
За поредна година тя остава около 27% за финансираните от държавата, показват официалните данни
Няма структуриран подход към онкозаболяванията
Онкологични ръководства у нас няма
Държавата абдикира от контрола на болниците
69% от пациентите с онкологични заболявания доплащат
Средната сума на човек е била 1495 лв., което поставя сериозни финансови бариери пред достъпа до адекватна здравна помощ, показва изследване на "Индекс на болниците"
Онкологията се разрасна
През миналата година две болници са отворили нови отделения - по лекарствено лечение и по лъчелечение
17858 операции в неврохирургията
Въпреки че 115 болници са осъществявали някаква дейност в тази област, тя остава концентрирана в 15 центъра в страната
Ръст в ортопедичните операции
През миналата година те са били над 74 хиляди, с което почти догонват нивата отпреди пандемията
На демографията пречи политическата конюнктура
Ражданията в болниците през 2023 г. за първи път се оказаха под 50 000, показва анализът на „Индекс на болниците" върху данните на НЗОК. Защо се случва това, ще се промени ли негативната тенденция, попитахме доц. Спас Ташев.