Околната среда ни убива
Тихоокеански регион. Там от замърсяванията през 2012 г. са починали 7.3 млн. души. В Америка те са били 847 000, в източно средиземноморския регион - 854 000 и 1.4 милиона в Европа.
Рисковите фактори като мръсния въздух, почвата, излагането на химични влияния, климатичните промени и ултравиолетовата радиация напрактика допринасят за разпространението на повече от 100 заболявания, са установили здравните експерти. Най-голям дял от умиранията заради замърсяването имат хроничните болести. Те са станали причина за над 8.2 милиона от смъртните случаи, пресметнали са от СЗО. Инсултът, инфарктът, сърденосъдовите заболявания, ракът и хроничните белодробни болести са довели до близо две трети от фаталните инциденти. В същото време инфекциозните заболявания като диарията, маларията, които се провокират от лоши хигиенни условия и недостиг на чиста вода, намаляват. За това са допринесли увеличаването на безопасните питейни източници, по-добрият достъп до имунизации и лекарства, отчитат от СЗО.
Най-уязвими от мръсната околна среда се оказват децата до пет години и възрастните хора между 50 и 75 години. Малчуганите са най-засегнати от инфекциите, а възрастните от хрочничните заболявания. Ако се вземат мерки за ограничаване на замърсяванията, всяка година може да се спести смъртта на 1.7 милиона деца и 4.9 милиона души от най-рисковите групи, смятат още експертите. "Здравословната среда води до здраво население, ако не се вземат мерки, милиони хора ще продължат да умират прекалено рано", казва д-р Маргарет Чан, директор на СЗО. Мерките, които специалистите предлагат за ограничаване на замърсяванията включват намаляване на твърдите горива в домакинствата, както и повишаване употребата на ниско въглеродни енергийни технологии. Подобна промяна би ограничила острите респираторни инфекции, хроничните белодорбни заболявания като астмата и ХОББ, сърдечносъдовите проблеми. Ограничаването на тютюнопушенето ще има аналогичен ефект. Подобряването на градската среда, трафика, строенето на енергоспестяващи сгради ще намали замърсяването на въздуха и заболяванията, до които то води. Въвеждането на повече алеи за колоездачи и за пешеходци и удобен градски транспорт са част от имплементирането на подобна политика. Това вече е направено в страни като Бразилия, отчитат от СЗО. Оттам продължават и работата по увеличаване на достъпа до питейна вода в страните от третия свят, където тя липсва.
Черната статистика
Десетте най-чести заболявания, които водят до фатален изход заради замърсяването на околната среда: 6. Диария – 846 000 годишно 10. Преднамерени наранявания – 246 000 годишно |