Водата в Хасково остава опасна
.jpg)
Забраната водата в Хасково да се ползва за пиене и готвене остава. Това гласи последното становище на междуведомствената работна група на Министерство на здравеопазването (МЗ), ековедомството (МОСВ) и регионалното министерство (МРРБ) от 26 април 2017 г.
Последните резултати от анализираните проби в лабораториите на Националния център по радиобиология и радиационна защита и Изпълнителната агенция по околна среда не дават основание да се преустанови забраната за ползване на питейната вода в Хасково за пиене и готвене. Тя може да бъде ползвана без ограничение за хигиенни цели, като къпане и миене, уточняват от работната група. И уточняват, че вземането на проби и анализът им ще продължат, като водата ще се изследва не само за нива на уран и алфа активност, а и по други показатели – за да се оцени пълноценно здравния риск и да се набележи план за справяне с драмата в Хасково.
По искане на междуведомствената група, ВиК-Хасково трябва да предостави и информация в дългосрочен план за мерките, които ще предприеме за осигуряване на качествена питейна вода в града, без да се налага режим.
Същевременно от Варна упокоиха, че няма тежки метали във ВиК-мрежата в региона. Преди седмица соцлидерът Корнелия Нинова обяви при изслушването в парламента, че в Аврен и Садово има проблем с питайната вода. Днес здравните власти заявиха, че са взели над 100 проби по разпореждане на МЗ и не са открили отклонения.
Както пък Clinica.bg писа, 15 000 лв. глоба ще плати велинградското ВиК след акт от РЗИ-Пазарджик, защото от 29 декември 2016 г. до средата на април е мълчало за урана във водата в региона, който е над 2 пъти над нормата.

Пак уран във водата на Хасково

Гараж крие радиация във Варна

Край на режима в Хасково, уранът е в норма

Опасна вода и край Димитровград

Дадоха 1,93 млн. за вода без уран в Хасково

Водата в Хасково още не става за пиене

Парламентът с комисия за урана

15 бона глоба за урана във Велинград

Бойко за урана: Да не плашат с Чернобил
