Слаб ръст в ортопедията

Ортопедията не се е съвзела от пандемията и през миналата година. Ръстът на операциите в тази сфера през 2021 г. е 5.5% спрямо предходната и не компенсира изоставането на броя интервенции, което настъпи с началото на пандемията. Това показват наблюденията на „Индекс на болниците", те са направени на база данните на НЗОК за дейността на лечебните заведения.
Общо 64 940 са били различните видове ортопедични операции, които са били осъществени през миналата година у нас. Броят им е по-висок в сравнение с 2020 г. с 5.5%, но остава далече от новата преди пандемията. За сравнение през 2019 г. в страната са направени над 78 хил. ортопедични операции.
И през миналата година най-голям е броят на интервенциите на долен крайник. Те са били 32 099, от които средни са 14 776.
Броят на големите операции
на крак са били 17 323 срещу 15 859 през 2020 г. Процентът на най-сложните от тях се запазва почти непроменен 7%. Увеличение има и при алопластиките на тазобедрени и колянни стави, като те нарастват от 8 756 през 2020 г. на 10 348 през миналата. При операциите на горен крайник увеличението на броя е с малко над 400 до 22 493, за сметка на това обаче намалява процента на най-тежките от 3.08 на 1.88.
Болниците, в които се осъществяват
процедурите остава малко над 90. Обемът на дейността, както и нивото на сложност на интервенциите в тях обаче е много различно. Според обема, сложността и пълното покритие на всички видове интервенции сред лидерите в ортопедията продължават да бъдат „Пирогов", УМБАЛ „Св. Анна" в София, „Софиямед", УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив. В не малко от лечебните заведения обаче се правят по по-малко от 100 интервенции на година на локация.
Какво е качеството на операциите
не само в тях, но във всички болници, няма как да се каже, защото то не се следи, въпреки че операциите се финансират с публични средства. Пълните данни по болници за обема дейност през 2021 г. може да видите тук.

Оживление и в онкологията
Случаите, които са отчели лечебните заведения към касата, са се увеличили, но комплексност в дейността им обаче все така липсва

Без специалисти няма модерно лечение на инсулти

Трябва да погледнем още инсултите
От касата настояваме да се обърне повече внимание тромболизата и тромбоктемията, но дружествата не го приемат, каза д-р Михаил Абрашев

България изостава в лечението на инсултите

За по-добри резултати при инсултите, е нужно обучение

МЗ готви политики за превенцията на инсултите
В тях ще се заложат мерки за намаляване на вредните влияния, свързани с акцизните стоки, каза Аркади Шарков

Само 2 болници обучават в модерно лечение на инсулти

България изостава в модерното лечение на инсултите
За да се преодолее това, е нужно да се подобри организацията на здравната система и да се обучат медицинските специалисти и обществото

Ражданията намаляха с 1 629 за година
През миналата година боят им е бил 51 672, отново почти половината са били с цезарово сечение, показва „Индекс на болниците"