При бременните КОВИД протича по-тежко
КОВИД-19 протича по-тежко при бременните, като най-чести са усложненията в третия триместър на бременността. Причината е пониженият имунитет – характерен за всяка бременност. Това посочи проф. Иван Костов, директор на най-голямата АГ-болница у нас „Майчин дом" по време на видеоконферентна среща със здравни медиатори от цялата страна. Дискусията е част от информационната кампания „Плюс мен" на МЗ за ползите от ваксинацията срещу коронавируса.
Бременността е биологичен феномен, при който плодът в утробата на майката носи гени и на бащата, т.е. чужда генетична информация и въпреки това бебето се развива пълноценно в утробата. Затова природата така е създала човешкия организъм, че при бременност имунитетът на майката да бъде потиснат, за да не отхвърли плода. „В случая ние имаме една потиснатост на имунитета на майката, което е причина бременните по-лесно да се заразяват със SARS-CoV-2 и заболяването COVID-19 да протича по-тежко", обясни проф. Костов.
Рискът от хоспитализация при бременните
в сравнение с този при жени, които не са бременни, е три пъти по-висок. Същото се отнася и за вероятността от включване на апаратна вентилация. Данните са предмет на доклада „Бременността, КОВИД и ваксинопрофилактиката", изготвен от проф. Костов и почиващ на проведени в САЩ, Израел и Европа проучвания, както и на 400 случая на жени с коронавирусна инфекция, преминали през „Майчин дом".
КОВИД е причина и за преждевременни
раждания. „Два пъти по-висок е рискът от преждевременно раждане при пациентки с коронавирусна инфекция, като утежняващи фактори са наднорменото тегло, BMI ˃ 35 (индекс на телесната маса над 35), многоплодна бременност, както и възраст на родилката над 35 години", подчерта още директорът на „Майчин дом". Той е категоричен, че навременната ваксинопрофилактика ще спести на жените в репродуктивна възраст, на правещите инвитро процедури, на бременните и кърмещите евентуални здравословни проблеми, включително и пост-КОВИД усложнения.
„За да е защитена от тежко боледуване,
бременната жена не трябва да отлага ваксинацията. Така ще може да изгради нужните ѝ нива на имунитет на възможно най-ранен етап от бременността", обясни още проф. Костов. Той допълни, че българското акушеро-гинекологично общество препоръчва ваксинацията да се проведе след 12-та г.с., но неговата препоръка е всяка бременна жена да се обърне към своя акушер-гинеколог и да не отлага. „До момента съм ваксинирал над 100 жени, чиято бременност проследявам, и които са били в различен етап на бременността. Нито една от тях не е имала каквито и да било усложнения", обясни професорът. И допълни, че благодарение на ваксините бременните и кърмачките защитават и децата си. „Майките изработват антитела, които предават на плода в утробата трансплацентно или на кърмачетата чрез кърмата", обясни проф. Костов.
Ваксините срещу КОВИД по никакъв
начин не влияят върху репродуктивните способности на мъжете и жените, нито върху успеваемостта на инвитро процедурите, каза още проф. Костов. „Недопустимо е при толкова много и надеждни данни от клинични проучвания и метаанализи, при толкова достъпна информация дори една бременна или родилка да загине заради КОВИД. Ние като общество, като държава членка на ЕС, трябва да направим всичко възможно жените с репродуктивни проблеми, бременните и кърмачките да бъдат информирани и да не се притесняват от ваксинацията. Ваксините могат само да ни предпазят и това трябва да се обяснява постоянно", аргументира се директорът на „Майчин дом". Неговият съвет към хората е да използват достоверни източници на информация. Повече за ваксинацията при жени в репродуктивна възраст можете да прочетете тук.

ЕМА оценява ваксина за маймунска вариола

Ситуацията с КОВИД ще е спокойна поне до 15 юли

Временно спира онлайн регистрацията за ваксина
Причината е в липсата на болници, където да се предлага услугата, записаните трябва да си сменят часа при джипито

Омикрон ВА.5 вече и у нас

НЗОК спря КОВИД-парите за болниците
Лечебните заведения, които не са заработили бюджета си през май и юни няма да получат разликата до 85% от него

КОВИД сертификати още година

София влезе в жълтата зона

МЗ разреши втори бустер срещу К-19

Лек ръст на КОВИД
