Бъбречните заболявания са пети по смъртност

Късната диагностика поставя
сериозни проблеми, включително и икономически. В първи и втори стадии са диагностицирани 96,6% , докато в съвсем ранен едва 3,4 на сто. Това е един от много големите проблеми. При трети стадий, където вече заболяването е напреднало сериозно, диагностицираните са 82 на сто. Ясно е, че в резултат и рискът от смърт расте. При стадий четвърти и пети тя е съответно 20 и 25 процента. Това означава, че всеки шести човек ни напуска за една година.
Хроничната белодробна болест
е с нарастваща икономическа тежест в европейските страни предвид нарастващите разходи за нейното лечение. Прогнозата е, че същата тази икономическа тежест ще става все по-тежка в европейските страни в следващите години. Затова диагностиката трябва да бъде приоритетна за общественото здраве у нас. Честотата на ХБЗ в България е 13 процента. Прави впечатление, че страни с отлично здравеопазване имат много по-висока честота по този показател. Такава, например е Финландия. Причината обаче е по-добре организираната профилактика и ранна диагностика.
У нас ХБЗ в резултат на диабет
е 36% , като по линия на НЗОК се лекуват около 600 000 диабетици. В резултат на артериалната хипертония то е 28 на сто, по линия на НЗОК се лекуват 1,2 млн. хипертоници. Има обаче и много хора с високо кръвно налягане, които сами си купуват лекарствата. Важно е да се знае още, че средно от поставянето на диагнозата ХБЗ в резултат на диабет, до поставянето на хемодиализа минават между десет и петнадесет години. Когато причината е хипертонията, минават между двадесет и двадесет и пет години. Бъбречна трансплантация е оптималният метод за лечение на ХБЗ, след него е диализното лечение.
Преди пандемията хората на диализа
бяха 4000, след нея вече са много под тази цифра. Консервативното лечение обхваща най-голямата популация – това са хора в първа и втора степен, като чрез медикаменти може да се премахне причината и се постигне добро качество на живот. Консервативното лечение е най-малкият финансов ресурс, може да отложи необходимостта от хемодиализа с близо седем години. Бъбречната трансплантация след първата година е два пъти по-скъпа от консервативното лечение, но е по-евтина от диализното лечение. Един пацинет на диалоизно лечение консумира 35 000 лева на година.
Бъбречната трансплантация не може
да се оцени напълно, тъй като 82% от трансплантираните хора работят и имат принос с икономиката. Пъроначално тя е два пъти по-скъпа, но дава много добро качество на живот и чрез труда си трансплантираните се отплащат на обществото.
Във всички случаи, необходимо е създаването на национална скринингова програма за хроничните бъбречни заболявания и ранното им откриване. Необходимо е да се осигурят и годишни профилактични прегледи. Българското дружество по нефрология успя да издейства финансиране за национална програма, която тръгна добре.
Пандемията от КОВИД-19 обаче дойде
и сега сме на кота нула. Средствата са изразходвани, но не успяхме да постигнем поставената цел. Една национална скринингова програма обаче може да направи много за ранното откриване на ХБЗ.

Нямам от какво да се срамувам

Тази атака е персонално срещу мен

7 са държавните болници с лоши показатели
За шест месеца здравно министерство е направило 81 проверки, резултатите за 18 от тях са пратени на компетентните органи

Поправят бюджета на НЗОК
Депутатите от бюджетната комисия искат 14-те млн. за лечение на децата, които гласуваха във вторник да се вземат от резерва на касата, а не от трансфер на МЗ

Обвинение срещу ексшефка на СЗОК

Болниците актуализираха ценоразписите
Лечебните заведения се оказаха по-консервативни във вдигането на доплащането, но в някои отношения като медицинските изделия, то е неприлично високо от години

Технически гаф препъва джипитата

Задействат траншовете по Плана за възстановяване

В РЗИ имаме нагласа за стачни действия

НЗОК спря КОВИД-парите за болниците
Лечебните заведения, които не са заработили бюджета си през май и юни няма да получат разликата до 85% от него