Вкарването й в медицински стандарт ще позволи изучаването й по време на специализация за дерматовенерология, казва д-р Снежана Атанасова

Силвия
Николоваsilnikol@gmail.com
Естетическата дерматология ще бъде включена като раздел в проекта на медицинския стандарт по „Кожни и венерически болести".
Това съобщи здравният министър проф. Асена Сербезова в отговор на парламентарно питане. Какво налага това и ще бъдат ли по-защитени пациентите попитахме д-р Снежана Атанасова. Тя е председател на Българската асоциация по естетична дерматология.
Българската асоциация на естетичните дерматолози се бори от години да има правила и регулации в сферата на естетичната дерматология. Всичко, което се използва с цел подобряване качеството на кожата и нейното подмладяване изисква квалификацията на лекар- дерматолог.
Работейки с кожа, трябва да знаеш
не само физиологичните процеси в нея, но и да разбираш и от патологията, за да можеш навреме да направиш диагностика. Целта е да не навредиш на пациента. Процедури, които подобряват качеството на кожата – инжекционни, апаратни, колагеностимулиращи процедури и други изискат компетенцията на лекар – дерматолог.
Естетичните терапии навлязоха бързо
в дерматологичната практика, преди да се появят регулациите в тази сфера. За нас е необходимо естетичната дерматология да присъства, като дял на самата дерматология, в медицинския стандарт по дермато-венерология. Всичко това е съгласувано с Българското дерматологично дружество, като съвместно с тях сме приели редица консенсуси по основните теми, касаещи естетичната ни дейност. Въз основа на тези обсъждания направихме и допълнения към споменатия медицински стандарт.
Проведохме много срещи с цел да работим
спокойно и безопасно, за да бъдат спокойни и нашите пациенти. Обновеният медицинският стандарт по дермато-венерология ще залегне и в основата на образователната програма на специализантите по дермато-венерология. Така те задължително ще изучават и естетична дерматология. В нея се говори за приложение на ботулинов токсин, филъри, мезотерапии, пилинги, инжектиране на колаген-стимулиращи субстанции, за лифтинг- и мезо-конци, апаратни процедури и как да се подготвя кожата преди тях, как тя да бъде възстановявана след прилагането им. Има много аблативни процедури, чийто възстановителен период трябва да преминава под контрола на лекар – дерматолог, тъй като той знае как да бъде възстановена кожата.
Те се прилагат при премахване на различни
новообразувания, които често пъти крият много рискове. При пигментациите, например, трябва предварително да бъде направена диагнастика. Така лекарят-специалист ще знае кои образувания могат да бъдат обработвани с лазер и кои не. За това се изисква компетенцията на лекар – дерматолог. Всички тези неща са относително нови и те не се изучават в хорариума за придобиване на квалификация. С навлизането на естетичната дерматология се изискват и нови знания и умения. Затова и всичко това трябва да влезе в медицински стандарт, за да може да бъде изучавано по време на специализацията.
Сега става така, че младите лекари дори да искат
да се научат на естетична дерматология започват да ходят на различни обучения, където ги обучават хора без правоспособност за това, които не са сертифицирани, без специалност са, но които практикуват, защото в тази сфера няма регулация.
За да се прекрати тази практика, ние от Българската асоциация на естетичните дерматолози, подготвихме консенсуси, подобно на наръчник, в които описваме всичко стъпка по стъпка в случай на усложнение с дермален филър, при инжектирането на конците и други.
Не на последно място искам да подчертая, че това
се прави от една страна, за да бъде въведена регулация на работата на естетичните дерматолози и от друга в интерес на пациентите, които да получават медицинска грижа от обучени и сертифицирани специалисти по естетична дерматология.