Касата дава още 33 млн. за болниците
(0).jpg)
Само преди броени дни клиниките и регионалните каси получиха средствата, с които ще разполагат от май до декември тази година. Парите бяха по-малко от очакванията им, което доведе до напрежение в страната.
Общо 1.613 млрд. лв. е бюджетът на здравната каса за клиниките през тази година. Напрактика той е толкова, колкото бяха миналогодишните им приходи. Тъй като през първите четири месеца болниците са изразходвали около 136 млн. лв. на месец, за останалите осем месеца парите им са доста по-ниски - 133.2 млн. лв. Това обаче не е таванът на средствата, които те ще получат, успокоиха от здравната каса. Всяка болница има право да надвишава бюджета си за тримесечие с 3%, с което се компенсира намалението. Тоест, ако една болница има бюджет от 100 лв. на месец, тя би могла да заработва по 103 лв., ако има пациенти, обясниха от НЗОК.
Компенсацията на допълнителните разходи на болниците от 3% общо за осемте месеца на годината ще възлязат на 33 млн. лв. Тези средства ще дойдат от преизпълнението на здравни вноски и вътрешни компенсации, допълниха от касата.
Очакваните приходи от преизпълнението на вноските ще закърпят бюджета на НЗОК за 2017, те обаче не могат да са трайно решение. Причината е, че разходите на касата се увеличават с всяка година заради навлизането на нови договорни партньори и разкриването на дейности в клиниките. През тази година касата сключи договор за дейности по кардиохирургия и неврохирургия с болницатa „Сърце и мозък„ в Плевен и допълни с нови дейности договора си с „Унихоспитъл" в Панагюрище, обясниха от фонда. Допълнителните разходи за тези нови лечебни заведения натоварват с още разходи системата.
Друг проблем, който води до риск от недостиг на средства е постоянното увеличение на отчетените пътеки. На 34.7 млн. лв. възлиза отчетената и призната надлимитна дейност на болниците от април миналата година до април тази година. Тя ще се плати, когато фондът има възможност, обясниха оттам.
За да се контролира риска от свръх отчитане на дейност, през тази година касата въведе ново правило. Според него, ако клиниките надвишат буфера от 3%, който имат, ще се стигне до намаление на цените по съответните клинични пътеки, където са преразходите. Условието също беше договорено в НРД и фигурира и в правилата за разпределение на парите на касата.
Най-голяма опасност от надхвърляне на средствата съществува при дейностите, където няма лимити – онкология, интензивни грижи, раждания, хемодиализа, изследвания с петскен и ДПЦ. За всички тях е заделен специален бюджет от 32 млн. лв. на месец в ЦУ на НЗОК. Тези средства са извън парите за останалите пътеки, които са раздадени на РЗОК.
Рискът от преразходи и сред тези дейности обаче не е еднакъв, той е най-висок при онкологията. Причината за това е както навлизането наиновативни и скъпи медикаменти, така и в увеличаването на дейността, обясниха от касата. За миналата година само за химио- и лъче- терапия касата е платила 139 млн. Отделно за онколекарства фондът е дал 290 млн. лв. в болниците. Заради това от касата обсъждат и нови начини на заплащане на медикаментитепри химиотерапия – според теглото на пациента, както и въвеждане на централизирано договаряне за онкомедикаментите. Отпорът срещу промените обаче е много голям, затова крайният резултат засега остава под въпрос.

Болниците срещу намалената такса при хоспитализация

Няма да има голяма полза за пациентите

МЗ ще купува апаратура за телемедицина

По-ниската такса за болница ни ощетява

Заплащането създава конфликти в системата

Ковид се увеличава

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.

Задължителната ваксинация у нас на 95%

Промяна в длъжностите в РЗИ
