98 лекарства поскъпнали за година

Само 98 лекарства са увеличили цените си за изминалата година и то с ръста на инфлацията. Това стана ясно от отговора на депутатски въпрос на здравния министър проф. Асена Сербезова в парламентарната здравна комисия днес.
Властите са изискали анализ от Националния съвет по цени и реимбурсиране (НСЦРЛ) за 2021 г. Той е обхванал над 2800 продукта, които се плащат с публични средства и са в Приложение 4 на Позитивния списък. Сред тях е имало 575, чиито цени са намалени. Това е около 20% от лекарствените продукти, обясни проф. Сербезова. В същото време са увеличени 98 цени или около 3% от всички лекарства. При това поскъпването е с нивото на инфлацията.
Въпреки това хората смятат, че има
увеличение на цените, защото има високо доплащане и няма генерично предписване, обясни здравният министър.
В тази връзка здравните власти предвиждат промени в доплащането на лекарствата, като идеята е то да се намали, стана ясно от отговора на проф. Сербезова на въпрос на Красимир Събев от ГЕРБ-СДС. В момента се прави анализ на причините за високия процент на доплащане, след което ще се предложат мерки за намаляването им, които ще се дискутират на високо политическо ниво, включително в здравната комисия, обясни здравният министър.
Сред причините за високия процент на
доплащането, проф. Сербезова посочи липсата на генерично заместване, ниското ниво на реимбурсация при някои групи, като тези за сърдечносъдови заболявания. Според здравния министър това поставя въпроса дали е нужно да има ниво на реимбурсиране от 25% от страна на НЗОК, както и да се обмисли въвеждането на изключения от доплащане за по-бедни домакинства и хронично болни хора или дори на таван.

Аптечната карта ще покаже диспропорциите
Тя трябва да се превърне в инструмент за правене на политики, които да осигуряват достъпа на населението до фармацевтични услуги, казва Светослав Крумов

Проблемът с реекспорта остава актуален
Преди броени дни в страната се проведоха за 15 път Българските фармацевтични дни. Какво постигнаха фармацевтите у нас, защо цените на някои онколекарства още са различни, има ли липса на медикаменти, попитахме маг. фармацевт Велина Григорова.

МЗ пак ще прави аптечна карта
Методиката за изработването й вече е одобрена от проф. Асена Сербезова

Всяка аптека със софтуер за НЗОК
СЕСПА ще трябва да дава данни на фармацевтите за липсата на лекарства при търговците на едро

НЗОК не знаела най-ниските цени на онколекарствата
За да ги плаща за всяка болница, от фонда искат да има информация за постигнатите минимални стойности на търговете в лечебните заведения в позитивния списък

Нови такси за клиничните проучвания

Разликата в цените на лекарствата ощетява НЗОК

Поне 3 причини за различните цени на онколекарствата

От различните цени в болниците губят и компаниите
Когато се финализира ЦОП, за тези 26 лекарства ще се появи нов ценови таван и никоя болница няма да може да отчита над него, а той ще е максимално нисък, тъй като е постигнат в конкурентна тръжна процедура на национално ниво, казва Деян Денев

5 пъти разлика в цената на лекарство, което НЗОК плаща
Тази година положението е аналогично при 26 онкомедикамента, става ясно от официален отговор на фонда до clinica