МВР трябва да се намеси за пожара във Варна

Въпросният частен доставчик на социална услуга
никога не е имал лиценз, т.е. той работи криминално. Претендирам да познавам този закон детайлно, писали сме го дума по дума. Заявява се, че няма никаква възможност за намесата на МВР, но това не е така. Член 172 от закона казва „При установяване на нарушения при осъществяване на социалните услуги се търси съдействие от съответните органи на МВР." Естественият въпрос, възникващ в момента е, кой е този, който трябва да запечата дома, тъй като той няма лиценз. Коментираният доставчик на социалната услуга е опитен и знае всички тънкости.
Неговият адвокат е обжалвал отказа на Агенцията
за качеството на социалните услуги за отказа от лиценз. Той се възползва от опцията, че в хода на обжалването няма как да бъде прекъсната дейността. Само че, никога не е имало законова регламентираност, за да бъде тя прекъсвана. Оттук идва и проблемът. Миналата година тогавашният екип на МТСП е създало междуведомствена работна група, която е посетила тази социална услуга. На базата на това, което тя е видяла е дала и предписанията, а именно, че услугата не отговаря на изискванията, за да й бъде даден лиценз.
Пропуски в законодателството в случая няма.
Когато обаче органите – МВР, прокуратурата и областният управител са сезирани, защо не е сезиран и кметът. Моментално е трябвало да бъдат предприети мерки за затварянето на този дом. Продължаваме да си задаваме въпроса, кой трябва да сложи бележката и да го запечати. Във всички случаи, това не е МТСП. То може да издава административно-наказателни разпоредби, но правозащитните органи са тези, които трябва да предприемат съответните мерки. Трябва да се знае, че проверяващата миналата година междуведомствена работна група е направила препоръки до МВР и Министерството на правосъдието, за да могат да бъдат предприети тези мерки. Комисията си е свършила работата.
Оттам нататък трябва да се вземат спешни мерки
какво да се прави с тази социална услуга не само във Варна, но и в Девня, и Пловдив, където също има домове. Ако е вярна информацията, че през последната година там са починали 300 човека, това е не само притеснително, но е и престъпно. Като се има предвид всичко това, няма никакво основание да се променя Законът за социалните услуги. Той дава цялата рамка и възможност на отделните институции да действат по начина, по който са им дадени и разписани съответните правомощия. Освен това, регистърът на социалните услуги е публичен и там може да се види дали една или друга услуга има лиценз.

Нова е-услуга за пенсии при забавен ТЕЛК

Запазиха става с трансплантация на стволови клетки

Изложба на Музея на медицината в Пловдив

Повече хора с увреждания ще имат помощи за отопление

Пловдив събира водещи кардиолози от САЩ и Европа
Това става в рамките на третото издание на най-голямото научно събитие за сърдечната недостатъчност "Heart failure update 2023"

Помагат на 31 деца пострадали при ПТП

Благотворително бягане за МБАЛ „Свети Мина"

БПЦ с подкрепа за ИСУЛ

Уволниха директора на болницата в Котел
