525 специалисти на "ти" с аутизма
В първия етап на проекта психиатри, психолози и други медицински специалисти от всички региони на страната са обучени за прилагане на инструментите ADOS-2 и ADI-R, определяни от експертите в сектора като „златен стандарт“ в диагностиката на аутизма. По-късно курсове са минали и и специалистите извън сферата на здравеопазването, които също работят с деца с подобен тип заболяване – социални работници, ресурсни учители, учители в детски градини, училищни психолози и др.
В изпълнение на втория етап на проекта, специалистите от Клиниката по детска психиатрия „Св. Никола“ на „Александровска“ са преминали обучение в нов стандарт по диагностика и терапия на деца с разстрайство от аустистичния спектър (РАС), чрез който е постигнат голям напредък в оценяването на малчуганите със специални образователни потребности и развитийни проблеми, като се включва и последната стандартизация на Скала за интелигентност на Уекслeр за деца (WISC-IV).
По проекта в градовете Бургас, Монтана, Благоевград, Враца, Пазарджик и Габрово са проведени обучително-дискусионни срещи с медицински и немедицински специалисти, работещи в областта на психичното здраве и участващи в разработването на програми за нови услуги с цел да бъдат обучени за изпълнение на такива програми на местно ниво и
да се създаде мрежа от специалисти
в различни области, които да имат чувствителност към ранните прояви на аутистичните разстройства у децата и да подкрепят тях и родителите им в по-нататъшното им развитие на места, извън територията на София.
В Клиниката по детска психиатрия е осигурена по-добра работна среда, чрез ново обзавеждане и оборудване на залите и консултативните кабинети, ремонтирани в първия етап от проекта, коментираха от болницата.
Екипът на проекта се проведе и национална среща "Аутизъм и необходимост от съвместни усилия на всички институции на национално ниво“, на която бе представен модел за изграждане и действие на мултидисциплинарните екипи (медицински, немедицински специалисти и социални работници), с което да бъдат подпомогнати специалистите от цялата страна за създаване на ефективна практика за реакция и последващи грижи на място с подкрепата на местната власт. Организаторите апелираха към представителите на всички заинтересовани страни
да станат част от положителната промяна
да се присъединят към общността на хората, загрижени за децата с аутизъм и насърчиха приемането на стратегии на национално ниво не само за повишаване на информираността за аутизма, за подобряването на услугите, но и по силата на своите отговорности да залагат стандарти и да гарантират прилагането им, включително и чрез осигуряване на устойчив механизъм за финансиране на услугите за тези пациенти от страна на държавата.
Как да разпознаем аутизма още в бебешка възраст - вижте специалното интервю на Clinica.bg с доц. Димитър Терзиев от Клиниката по детска психиатрия "Св. Никола" към "Александровска"
Кризата у нас тепърва предстои
Виктория и Георги - топ имена за бебета
Шампионка по карате срещу насилието над деца
Да помогнем на Божидара да проходи
Климатът ни става като в Северна Гърция
Събират средства за лечението на Алекс
С молба за скромна помощ
Да помогнем в борбата на Радост
Натискът върху медиите у нас се увеличава
„Делата шамари" срещу журналисти стават повече, целта е да се окаже форма на тормоз и да се спрат неудобни разследвания, казват от Амнести Интернешънъл