Да разпознаем дистонията

За диагностицирането му са необходими
обстойни клинични прегледи, които се правят от невролози. Акад. Иван Миланов поясни, че причина за дистонията може да е генетична, но е напълно възможно тя да бъде причинена също от травми, лекарства, химически вещества, мозъчни увреждания или други неврологични заболявания.
„Неврологът може да разпознае дали
става въпрос за фокална дистония, тоест дистония на част от тялото или генерализирана дистония - на цялото тяло", подчерта акад. Миланов и допълни, че тя силно променя външния вид на човека и това става причина за стигма на тези пациенти в обществото.
В България не е ясно колко са болните
от него, макар и заболяването да е сериозно. Причината е, че не са правени мащабни епидемиологични изследвания. „Можем обаче да направим изводи от данни от чужбина, където числата варират от 100 пациенти на милион души население до 2000 пациенти на милион души население. Има данни, например, в Обединеното кралство приблизително 70 000 души са със заболяването, от които около 8 000 са деца, каза акад. Миланов.
Дистонията засяга по честота еднакво
както мъжете, така и жените. Тя обаче засяга и деца. Това е третото най-често срещано двигателно нарушение след болестта на Паркинсон и есенциалния тремор. Последните епидемиологични проучвания показват, че повече от 500 000 души в Европа живеят с дистония, като много от тях не знаят, че това е дистония. Това хронично заболяване в повечето случаи не засяга други мозъчни функции.

И Варна намали срока на мерките

Онлайн срещи за кърменето в Пловдив

Деца изоставиха баща си в болница

МБАЛ-Добрич с апарат за недоносени

Инфекциозното в МБАЛ-Благоевград е пълно

Дават 420 000 лв. заем на МБАЛ „Свети Мина“

Откриват обновено Детско отделение в Силистра

Връщат маските на закрито и в София

Безплатни консултации в подкрепа на кърменето
