Млади пациенти с инсулти след КОВИД-19

След белия дроб най-засегната от SARS-CoV-2
е нервната система. „Пост КОВИД синдромът се свързва основно с неврологичните оплаквания, с т. нар. „мозъчна мъгла". Много дълго време тези пациенти се чувстват уморени, концентрират се трудно, имат главоболие, световъртежи и не могат да се върнат към обичайния начин на живот. За всичко това са виновни неврологичните нарушения.
Това е и още една причина да препоръчвам
ваксинацията – за да си спестят хората бъдещи здравословни усложнения", подчерта специалистът. По думите му всички над 6 000 болни с КОВИД-19, които са преминали през болница „Св. Анна", са консултирани неврологично. Доц. Калпачки е категоричен, че пандемията е повишила риска от по-тежко боледуване и усложнения при болните с неврологични заболявания.
„Връзката тук е двупосочна, но е по-скоро
по посока на това, че преболедуването на коронавируса причинява по-тежко протичане на основните им заболявания, а не толкова, че неврологичните заболявания предполагат по-тежък КОВИД-19. Хората с неврологични заболявания боледуват от него много по-често, когато не са ваксинирани. В нашата клиника сме имали и пациенти, които са били с инфекцията и след ваксинация, но при тях заболяването е протичало далеч по-леко", уточни неврологът.
По думите му пандемиите от други заболявания
и специално респираторни не са новост за човечеството. Той изрази убеждението си, че единственият начин, по който хората са се справяли с всякакви епидемии, е, когато почти 100% от тях са ваксинирани. „Няма неврологично заболяване, което да е противопоказание за ваксинация срещу коронавирусната инфекция.
Ваксината може единствено да ни предпази",
категоричен е той. „След като искаме във всяко нещо да бъдем част от Европа, трябва и във ваксинацията да се стремим към същото. Просто в Европа далеч по-голяма част от населението е ваксинирана", убеден е доц. Калпачки.

При бременните КОВИД протича по-тежко
Причината е в понижения им имунитет, който е характерен за всяка бременност, казва проф. Иван Костов

Интересът към пулмоналната хипертония стихва

Даренията за КОВИД още текат
За първите три месеца на годината по сметката на МЗ са постъпили 1187 лв., показва справка на ведомството

Ваксина за КОВИД пази хрониците от други усложнения

Цяла България в зелено

РНК-ваксините не променят човешкия геном

Болници спират имунизациите за КОВИД

Искаме по-малко ваксини за КОВИД

Рискът от маймунска шарка у нас е малък
