Правят запас от ваксини
Договорите за ваксини от задължителния календар да се сключват за 3 години, за да се избегне дефицит. Такава стъпка предприе още при стъпването си в длъжност служебният министър Илко Семерджиев. Както Clinica.bg писа обаче, с проблем с търговете се сблъска и този екип на МЗ. В началото на март процедурата за 22,7 млн. бе прекратена, защото по 6 от 8-те обявени позиции нямаше кандидати. Само три оферти пък бяха подадените оферти за 5- и 6-валентни ваксини, като две от тях отидоха на „поправителен” заради неточности.
Както успокоиха тогава от МЗ обаче, риск от недостиг на ваксини няма. Това потвърди през уикенда и д-р Радосвета Филипова, която е експерт в дирекция „Политика по промоция на здравето и превенция на болестите“ към здравното ведомство. Няма забавяне в поставяне на 5- и 6-валентната ваксина на бебетата, джипитата са снабдени с нужните количества – още по договорите за 2016 г., уточни за БНР д-р Филипова. Контрактите за тази година пък предстои да бъдат подписани, като е предвиден и резерв, който да осигури спокойствие в началото на 2018 г.
Министър Околийски: Ваксините ни защитават през целия живот
МЗ иска безплатни грипни ваксини за децата
Вероятен случай на морбили и в Луковит
Още 10 деца с морбили в област Враца
Осем случая на морбили в България
Ваксинацията за грип в България скочила с 300%
Съдят Тръмп заради ваксините
МС дава 2.8 млн. евро за ваксини
Доверието във ваксините у нас се възвръща