Неврохирургията се възстанови

Неврохирургичната дейност в страната се възстанови на нивата отпреди пандемията от КОВИД-19. Това показват наблюденията на „Индекс на болниците" за 2021 г., като данните са предоставени от НЗОК.
Общо 14 755 операции са били извършени през миналата година в страната срещу 13 511 през предходната. На практика дейността през 2021 г. отговаря на нивата отпреди началото на пандемията. Така например през 2019 г. броят на операциите в страната е бил 14 738.
Без промяна е и броят на лечебните
заведения, които развиват тази дейност. През миналата година с някаква форма на неврохирургично лечение са се занимавали малко над 100 болници, но по-голямата част от дейността се осъществява в около 50.
Болниците, които развиват
високотехнологични методи у нас и са се утвърдили като най-големите неврохирургични центрове за страната обаче са една пета от тях. Това са „Св.. Марина" във Варна, „Св. Георги" в Пловдив, „Св. Ив. Рилски", Пирогов, „Св. Анна", „Софиямед", ВМА и „Аджибадем Сити Клиник Токуда" в столицата, „Сърце и мозък" в Плевен.
Безспорен лидер в областта на
неврохирургията за поредна година обаче е УМБАЛ „Св. Ив. Рилски" в София. В нея през миналата година са осъществени 1216 или една трета от всички неврохирургични операции в страната, които не са провокирани от травми, а от тежки мозъчни заболявания, като онкологичните. В лечебното заведение са направени и 1316 от гръбначните операции за миналата година или една шеста от всички.
Други операции
През миналата година в страната е имало и 1023 операции след травма на главата, които на практика са били направени по спешност. Те са реализирани в над 40 болници, като повечето са извършени в областни и общински лечебни заведения. При черепномозъчните нерви са направени 1968 интервенции.
Аномалиите
За поредна година в страната продължава да има редица болници с единични неврохирургични интервенции и то във всички области – на глава, на гръбнак, което не е гаранция за достатъчно качествено лечение. В същото време се появяват и лечебни заведения с изключително обеми само в една област – например при гръбначните операции, а в други процентът на високотехнологичните интервенции, които се плащат няколко пъти по-скъпо от НЗОК в сравнение с класическите, е 100 или съвсем близо до тази стойност. Всички данни по болници може да видите тук.

Оживление и в онкологията
Случаите, които са отчели лечебните заведения към касата, са се увеличили, но комплексност в дейността им обаче все така липсва

Без специалисти няма модерно лечение на инсулти

Трябва да погледнем още инсултите
От касата настояваме да се обърне повече внимание тромболизата и тромбоктемията, но дружествата не го приемат, каза д-р Михаил Абрашев

България изостава в лечението на инсултите

За по-добри резултати при инсултите, е нужно обучение

МЗ готви политики за превенцията на инсултите
В тях ще се заложат мерки за намаляване на вредните влияния, свързани с акцизните стоки, каза Аркади Шарков

Само 2 болници обучават в модерно лечение на инсулти

България изостава в модерното лечение на инсултите
За да се преодолее това, е нужно да се подобри организацията на здравната система и да се обучат медицинските специалисти и обществото

Ражданията намаляха с 1 629 за година
През миналата година боят им е бил 51 672, отново почти половината са били с цезарово сечение, показва „Индекс на болниците"