Предизвикателството да останеш

Изкушението и предизвикателствата
„Прецених, че тук се чувствам най-добре. Многобройните ми пътувания и живот в чужбина ми помогнаха да си дам сметка, че мястото ми е в моята страна. Човек с добра подготовка, с наученото там може да разработи нови научни територии, да въведе нови медицински неща тук, в България", казва с усмивка д-р Нора Великова. Съжалява обаче, че по финансови причини и вечният недостиг на пари за наука у нас много неща, все още, остават неусвоени, недостъпни за българския пациент. Въпреки трудностите в родното здравеопазване обаче, тя вече успя да завоюва авторитет и дори да спечели награда за внедряване на иновативен подход у нас по отношение на лечението на глаукома и катаракта. Той не е нейно откритие, нито дори иновация. Чуждестранен метод е, но тя е човекът, който вече успешно го развива в България. С тази своя заслуга тя спечели конкурса „Млад учен" на Българското глаукомно дружество. Наградата бе връчена за представянето на резултатите от иновативна за България мини инвазивна антиглаукомна операция - гониотомия с Kahook Dual Blade. Така се нарича двувръхно остро специално ножче, с което се осъществява новата, все още, за страната ни интервенция. Методът, за който тя бе наградена се прилага само в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ".
2 в 1 и защо толкова го харесват в Европа
С оперативния подход, заради който лекарката беше наградена, се постигат няколко предимства и за пациента, и за специалиста. „Може да се постигне ефект две в едно, макар и операцията да може да се осъществява самостоятелно като антиглоакомна или антикатерактна процедура. Предимството обаче е огромно, когато човек страда и от двете заболявания и с една интервенция бъдат излекувани и двете", пояснява д-р Великова предимствата на новия, все още за България, подход. Когато се търси постигане на ефект две в едно, офталмолозите ползват същите отворчета, през които се влиза с инструментите за отстраняване на катаракта. За нея се правят три малки разреза, единият от които е малко по-голям около 2 мм. Действа се с миниатюрно хирургично ножче, за да се отстрани катарактата, а след това се отстранява и глаукомата, като същевременно се постига допълнителен ефект за отстраняване на вътрешноочното налягане. „Новото, което увеличава добрия ефект е, че всичко това се прави с вътрешноочен подход. При класическата глаукомна хирургия се действа чрез направата на изкуствен път за оттичане на вътрешноочната течност, като се манипулира повърхността на окото, откъм склерата. Правят се изкуствени пътища, за да се оттича постоянно вътрешноочната течност и така да с намалява налягане – нещо, което се избягва чрез новия подход. В това е и неговото предимство, тъй като за целта се използват естествените вътрешноочни пътища", пояснява д-р Нора Великова.
Защо за иновацията се говори едва сега
Причината е делнична, и малко комична, но не е изключение в нашата страна. „Тези операции, макар и все още да се считат за нови у нас, по света се правят от 2015 година, когато за пръв път тя е представена от американския професор от Колорадо Малик Кахук", пояснява д-р Великова. Самото хирургично ножче с двойно острие, с което се действа е наречено на негово име. Интервенцията се прилага в България от края на 2018 година. Въвеждат я началникът на Клиниката по офталмология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" доц. Борислав Кючуков и д-р Нора Великова. Макар и по този метод да са оперирани вече около 30 пациенти у нас, на широката обществено за него стана ясно в началото на месеца, след като офтамолозите представиха обобщен преглед на резултатите до момента. Те вече са получили финансова подкрепа от Медицинския университет – София, който им е купил и подарил набор от ножчетата, с които се изпълнява операцията. Независимо от иновативния подход и ползите за пациентите, операцията не се поема от Националната здравноосигурителна каса. „Пациентите трябва да си платят ножчето, което струва 700 лева, поясни д–р Нора Великова. И тъй като по стара традиция у нас дефицитът на консумативи и какво ли още не при въвеждането на всяка иновация е традиция не от вчера, като част от наградата тя и екипът са получили и комплекти от въпросните ножчета. Това обаче съвсем не означава, че желаещите точно тази операция от утре ще престанат да си ги заплащат.
Пациентите са твърде малко
Въпреки безспорните предимства на новия тип интервенция, големия брой на хора с глаукома и катаракта едновременно, преминалите точно този вид операция от 2015 година са изключително малко, само 30-ина. По думите на специалистката пандемията е стопирала работата. Едва сега се наблюдава известен интерес към иновативния за страната ни офталмологичен подход. Вместо този застой да демотивира лекарката, напротив, той я амбицира да работи още по-усърдно и да популяризира предимствата му. „В България има много възрастни хора, за които една такава интервенция 2 в 1 е истинско разрешаване на проблема. Трябва да се направи необходимото, за да стане тя по-достъпна за тях, да не се налага ножчетата да бъдат за сметка на пациентите", казва д-р Великова. И допълва, че с наученото тук, в родината, може да разработи нови територии в сферата на офталмологията. Точно заради тази добра и градивна амбиция, тя се е отказала да замине на работа в чужбина.
Между служебното и личното
Признава, че е баланс, доста труден за поддържане. Засега д-р Великова успява да го поддържа. Не крие обаче, че й е трудно между болницата, дома и училището на 7-годишният им син. Казва за себе си и съпруга д-р Владимир Миланов, че са тренирани от много трудности от началото на семейния им живот, че и преди това. „Медицината не е лесна за следване. После специализирахме, плащахме си специализациите, помагаха ни родителите. Сега младите колеги имат възможност да вземат специалност и по държавна линия, по наше време условията бяха доста сурови", отбелязва д-р Нора Великова. Разбира тези, които искат да се махнат от страната, но твърди, че финансовият стимул не е единственото, което трябва да се преследва. Независимо, че родителите й не са лекари, майка й била директор на училище, а баща й – инженер, икономисвали, за да може дъщеря им да вземе така желаната специалност. Знаела от малка, че иска да е лекарка, макар и никога да не се правела на докторка пред куклите си. Подтикнали я сладкодумните й учители по биология, химия и физика.
Спортът – най-добрият учител
От малка много се занимава със спорт, тренирала акробатика и лека атлетика, носител е на различни награди за девойки. „Спортът ме научи да бъда организирана, да не пилея времето, а да го разпределям максимално рационално. После, когато започнах да следвам медицина, не чувствах времеви дефицит – имах достатъчно време и за учене, и за купони, за всичко, което е в живота на един млад човек", казва д-р Нора Великова. Съпругът й д-р Владимир Миланов, въпреки дежурствата, като анестезиолог, успява да разпредели времето си така, че да не пада цялата грижа за дома и детето върху съпругата му. И двамата нямат време за хобита и други подобни глезотии. Но пък всеки откраднат ден почивка се стараят да прекарват със сина си сред природата. По време на ваканциите пътуват в чужбина. За последно тримата са били в Египет, където момченцето било силно впечатлено от видяното в муезея в Кайро. „Имаме много планове за бъдещи пътешествия и се надяваме да ги осъществим", усмихва се д-р Великова, докато се приготвя за дежурство.

Когато кръвта говори

Колегите на барон Мюнхаузен в действие

Като Пепеляшка в медицината

Княгиня в основата на „Майчин дом”

Споделеното знание

В ритъма на сърцето

Предизвикателството да успееш

Венчан за професията

Когато зъболекарят свири кънтри
