Не очаквам увеличение на цените на лекарствата
.jpg)
Инфлацията през последните месеци се увеличи значително, Европейската агенция по лекарствата дори увеличи повече от обичайното таксите си за услугите, които предоставя. У нас обаче през миналата година са увеличени цените само на 98 лекарства по официални данни. Да очакваме ли повишение на цените на медикаментите тепърва, попитахме Деяна Денев, директор на Арфарм.
Теоретично цената на лекарствените продукти у нас може да се увеличи, но с не повече от ръста на инфлацията през предходната година. Но, когато говорим за лекарства по лекарско предписание има и още едно изискване – цената на същия лекарствен продукт да е по-ниска от тази в 10 държави. Тоест, за да може да се увеличи цената, трябва да е нараснала не само инфлацията, но и цената на този продукт в останалите 10 държави. Практиката показва, че много малко са случаите, в които това е налице.
Обратният процес – намаляване цените
на лекарствата, се наблюдава постоянно. Разбора се, сега заради увеличаващата се инфлация, намаляването на цените на лекарствата в Европа няма да е така изразено. Ако видим увеличение на цена на лекарства обаче, това ще са отделни случаи и много малък процент от хилядите продукти, които се продават у нас.
Но когато говорим за факторите,
които влияят на присъствието на лекарства, на който и да е пазар по света, те са много, не е само инфлацията. Сред тях са и ценовата регулация. Отстъпките, които компаниите трябва да плащат към НЗОК в случая определят дали те да задържат даден продукт на нашия пазар или не. Комбинацията от висока инфлация и сериозните отстъпки, които компаниите плащат може да направи по-интензивен процеса на прекратяване присъствието на определени лекарствени продукти у нас.
Тук обикновено става дума за лекарства
на по-ниска стойност, които отдавна са на пазара. Иновативните лекарства обикновено са на висока стойност и темпът на нарастване на инфлацията не оказва толкова голямо влияние. Там по-скоро са важни обемите на заплащаните отстъпки. И тук най-важният момент е, че в група Три за онкология, бюджетът за годината е по-нисък от нетния бюджет за м.г. след отстъпките. Това означава, че компаниите ще трябва да връщат повече, отколкото нараства бюджета на НЗОК за техните продукти. Вероятна е хипотезата за един нов лекарствен продукт, за който НЗОК не е плащала досега приходите да са по-ниски от сумите, които компанията ще трябва да възстанови. Това може да затрудни сключването на договори за годината, но това е индивидуално решение на всяка една компания.

Одобриха новите бюджети на болниците

Уточниха Анекса в „Държавен вестник"
В днешния му брой Националният съвет по цени и реимбурсиране обновява и две фармакотерапевтични ръководства - по онкология и по ревматологията

85 лекарства напуснали позитивния списък
От тях 18 са били референти в различни групи, което означава, че отстраняването им може да е довело до повишаване на обществените разходи

98 лекарства поскъпнали за година
МЗ прави анализ на високото доплащане на медикаментите и ще предложи мерки за намаляването му, обясни проф. Асена Сербезова

Отхвърлиха нулевото ДДС за лекарства

Не са сигурни ползите от генеричното заместване

НЗОК ще плаща по-бързо нови лекарства
Ако фондът вече финансира подобни медикаменти, кандидатите за реимбурсация няма да чакат до следващата година

Бялата рецепта няма да отпадне на 1 май

ЕМА препоръча четири нови лекарства
