Има бързо решение на кадровия проблем

Има кадрова криза в българското здравеопазване, това е общо европейско проблем, който не е нов. Причините за това са много, но най-важното е, че има решение на ниво България. Специално за медицинските сестри трябва да се позволи в университетските болници или в болници, които отговарят на някакви критерии на МОН, да се направят филиали на университети по здравни грижи. Тогава медицинските сестри ще започват да учат в болницата и да работят в нея едновременно. Така те ще придобият теорията и практиката едновременно на терен. Това е решение, което веднага може да се случи, а не да чакаш 4 години, за да излезе един випуск и по този начин може много бързо да се компенсира недостига на среден персонал в болниците.
Разбира се, тези сестри няма да работят сами,
а със старша, която е квалифицирана. Но една квалифицирана сестра с трима или четирима помощници става много по-ефективна, а те междувременно придобиват нужните умения. Финансирането на заплатите на тези учащи се сестри, ще бъде поето от самите болници. Лечебните заведения имат дефицит и казват от сутрин до вечер, че са готови да дават хубави заплати, ето им персонал, нека тогава да дадат заплати.
След завършването си тези сестри не означава, че ще останат да работят в България. Работникът е човек, който дава труда си под наем и не е виновен за грешната политика на държавата.
Ако българското здравеопазване не уважава
кадрите си, нека да отидат да работят, където това се случва. Системата трябва да се съобрази с кадрите, защото има отворени граници. Когато в Германия дават примерно 2 хил. евро заплата, след разходите за една сестра ще останат чисто 1000 евро. Ако в България, тя получава 1500 лв. или 2 хил. лв., няма да замине за Германия. Но не може да получава 700 лв. и да й кажеш – Я, стой тук, ти си длъжна към страната. Никой не е длъжен, така че нека да пътуват, докато не ни дойде ума в главата.
Сега се обсъжда 1500 лв. минимална заплата
за сестра и аз ще я изпълня. Ако утре централно ми кажат, че трябва да дам 2500 лв. за сестра или 7 хил. за лекар, аз ще го изпълня, но нека тогава да се видят цените на КП, така че да може да излезе сметката. При 25% увеличение на КП може да излезе сметката за увеличението от 1500 лв. на заплатата на сестра. И искам да повторя – позволете на болниците да имат на терен филиали на университетите за здравни грижи, така много бързо младите сестри ще могат да усвоят теорията и практиката и да получават и средства. Така ще се реши и кадровия проблем, и финансовия проблем на младите хора. Това е бързо и евтино решение.
Лично аз смятам,че преструктурирането на
болниците и ограничаването им няма да реши проблема с кадрите. Първоначално ще изглежда, че е така, защото, когато имаш 100 места и 80 служители, значи имаш дефицит от 20, когато направиш работните места 50, ще имаш излишък от 30, но ще се получи обратния ефект – тогава тази длъжност няма да е оценена. Тогава болниците ще кажат – ние сме по-малко, ще даваме по-ниски заплати. Мога да дам пример и с една друга длъжност – IT-специалистите, колкото и да се увеличава броят им, заплатите им не падат, защото системата е отворена.

Когато и да се решава кадровия проблем, все ще е късно

Мерките ми дават оптимизъм

Търсим спешно 5164 сестри
За да реши проблема с дефицита, МЗ предлага за 5 години да се регулират заплатите, да се смени името на професията, да се увеличат студентите и да се намалят болниците

Всички виждаме пробойните за пациентите
Неуредиците в здравеопазването не се решават с годините, а се натрупват. Кадровата криза в системата е един от най-големите проблеми, който се очерта през тази година. Защо се стигна дотук, кои са най-големите недъзи за младите лекари и как могат да се решат, попитахме д-р Диян Ганев.

В болницата имаме колеги на по 70 и 80 години
Кадровият дефицит в здравеопазването става все по-сериозен. Има ли недостиг на медици в областните болници, как се справят, ще могат ли да си позволят по-високите заплати, които се залагат за медиците в НРД, попитахме д-р Ивета Найденова.

Системата не може да издържи още дълго така
Изходът може да се търси във въвеждането на телемедицина, по-добро заплащане и мотивация на кадрите с подобряване на работната среда, казва д-р Нигяр Джафер

Нужно е болничната мрежа да се преоснове
Кадровият дефицит в здравеопазването става все по-сериозен, за това допринася и неспирното роене на и без това раздутата болнична мрежа. Има ли недостиг на медици в софийските болници, как се справят след пандемията и ще се преструктурира ли дейността им, попитахме д-р Антон Койчев.

Мерки за кадровия дефицит до 3 месеца

10% от медиците мислят за самоубийство
Суицидните нагласи са се увеличили и заради влиянието на пандемията, показват изследване на Medscape
