Прокуратурата нищи кой е мълчал за урана
Прокурорите мотивират разследването си с аргумента, че укриването на информация е довело до немаловажни вреди за околната среда, живота и човешкото здраве. От обвинението ще изискат и данни дали в региона има ръст на онкозаболяванията от 2014 г. насам, който може да е свързан с повишените нива на природен уран и алфа активност в хасковската вода. За обстойни прегледи се обявиха и инициативен комитет в града, който се кани да съди инстутициите, задето 5 месеца са мълчали за заплахата, която тече от чешмите.
Районна прокуратура е установила, че в периода 29 септември 2016 г. – 7 октомври 2016 г. е било извършено изпитване на питейната вода в Хасково. Резултатите от него са
описани в протокол от 17 октомври 2016 г.
И още там е отчетено, че има завишение на нивата на уран. След вземането на други проби, в документ от 9 ноември 2016 г., също е отчетено, че нивата на общата радиоактивност над 13 пъти от допустимата, обясняват от обвинението. На разпити ще бъдат извикани служителите от РЗИ-Хасково и на местното ВиК, експерти от „Басейнова Дирекция – Източно беломорски район“, както и служители от регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда.
От прокуратурата искат да изяснят и въпроса как уранът замърсява ВиК мрежата на Хасково и има ли човешка намеса при теча. Екип от трима обвинители е начело на разследването, като срокът за приключването му е 2 месеца. Досъдебното производство е възложено да се проведе от екип от разследващи полицаи при ОД МВР – Хасково, информират още от прокуратурата.
Вчера и от Министерство на здравеопазването признаха, че и новите проби от ВиК мрежата на Хасково показват наличието на уран. Затова и препоръката водата да не се пие и използва за готвене, остава в сила. В болници, забавачки, училища и социални домове пък
се готви само с минерална вода
А от МЗ предупреждават, че в различни квартали на Хасково може да сте стигне и до спиране на водата, за да се изолизират опасните кладенци.
Както Clinica.bg вече писа, Хасково не е единственият град, от чиито чешми тече уран. От Регионалната здравна инспекция в Пловдив откриха завишение нива на радиоактивния елемент и в три кладенци в Първомай – два от тях са в града, а третият – в близкото село Караджалово. Кметът Ангел Папазов успокои, че риск за населението няма, но не е препоръчително да се пие вода от чешмата.