НОИ пуска програмата си за рехабилитация
(0).jpg)
От 1 април започва да действа програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2022 г. За нейното финансиране са предвидени 25.239 млн. лв. С тях се очаква около 45 000 души да ползват профилактика и рехабилитация в държавните санаториуми.
По програмата човек може да получи право на рехабилитация за 10 дни, като цената на нощувките и частичната помощ за храна в размер на 8.00 лв. за всеки ден от престоя се поема от Държавното обществено осигуряване. Всеки има право да ползва до четири основни диагностични и терапевтични процедури дневно. Вече са подписани договорите с 22 юридически лица за 52 лечебни заведения, изпълнители на програмата.
Право на помощ за профилактика
имат осигурените за общо заболяване, майчинство и/или трудова злополука и професионална болест. За тях трябва да са внесени или дължими осигурителни вноски за шест последователни календарни месеца, предхождащи месеца, през който се провежда рехабилитацията. Заболяването трябва да е диагностично уточнено и лекуващият лекар да е установил необходимост от провеждане на рехабилитация към периода на ползване на паричната помощ.
Право имат и хората, които получават
лична пенсия за инвалидност. Условието за тях е да не са навършили възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, срокът на инвалидността в експертното решение да не е изтекъл и лекуващият лекар да е установил необходимост от провеждане на рехабилитация към периода на ползване на паричната помощ.
Подробностите за условията за ползване
на програмата, изпълнителите на дейността, необходимите документи и заболяванията, за които се провежда профилактика и рехабилитация, може да намерите в меню „Обезщетения", подменю "Профилактика и рехабилитация" на интернет страницата на НОИ.

Кабинетът ще следи за цените всеки ден

Кабинетът обсъжда мерки за инфлацията

Синдикатите настояват за 850 лв. МРЗ от юни

Започнаха обучения за безработни

Увеличението на МРЗ е популистко решение

Плащат пенсиите от 7 февруари

МРЗ става 50% от средната

Хората с увреждания пак на протест
Този път те искат да се решат проблемите с дефицита на лекарствата и включването на нови помощни средства в списъка на НЗОК за всички заболявания

Увеличават командировъчните на 40 лв.
