Марешки стана зам.-шеф на парламента

С нито един глас "против" Димитър Главчев бе избран за председател на 44-тото Народно събрание. 157 депутати подкрепиха кандидата на ГЕРБ, за да стане "един от тримата големи в държавата", а 81 се въздържаха. С 235 гласа "за" Цвета Караянчева (ГЕРБ), Валери Жаблянов (БСП), Явор Нотев ("Обединени патриоти"), д-р Нигяр Джафер (ДПС) и Веселин Марешки ("Воля") бяха излъчени за зам.-председатели на парламента.
В речите си представителите на петте политически поеха ангажимент да търсят диалог и съгласие по важните за България приоритети в сложната външнополитическа обстановка.
4-годишен хоризонт на управление на коалицията „ГЕРБ-Патриоти”
очерта Цветан Цветанов, без политически рекет и основан на развитието на страната. Здравеопазването бе един от приоритетите, които зам.-председателят на най-голямата партия посочи. Според него, българите очакват бързи резултати по „продължаване на съдебната реформа, борбата с корупцията на всички нива, стандарт на живот, качествено образование, качествено и достъпно здравеопазване, национална сигурност и икономически просперитет”.
„Ние сме алтернативата на ГЕРБ, но има тема, по която призоваваме за национално съгласие - демографската катастрофа. Не можем да си затваряме очите пред големия проблем –
ниска раждаемост и висока смъртност в страната
каза пък от парламентарната трибуна лидерът на БСП Корнелия Нинова. И за пореден път се обяви за по-достойни заплати за медиците и премахване на доплащането в здравеопазването. о
Очаквано, Валери Симеонов говори за заплахите, които идват от Сирия и Турция, мигрантската криза и заяви, че страната има нужда от работещо и отговорно правителство. Симеонов разсмя колегите си, тръгвайки да им обяснява какъв приоритет ще е профилактиката за бъдещото правителство. "Ще засилим ролята й и изследванията на всички граждани - да се взима кръв, урина и ЕКГ", каза той, а депутатите се изсмяха. Лидерът на НФСБ погледна сърдито залата и попита:
Какво лошо има да съм конкретен
все пак казвам какво обещавам на хората?!". Симеонов бе категоричен, с ГЕРБ имат единомислие по темата за поетапна демонополизация на НЗОК.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ пък призова за обединение и се обяви за създаването на парламентарно мнозинство, което се крепи на ценноста основа. „Не може и няма да подкрепим каквото и да е присъствие на крайни национализми в управлението”, категоричен бе той.
Да направим стабилно правителство, което да работи в пъти по-ефективно от всички досега, призова от трибуната пък лидерът на „Воля” Веселин Марешки. И апелира към колегите си за
повече морал и прагматизъм в политиката
„Да направим така, че да възвърнем достойнството и авторитета на българското Народно събрание”, каза още Марешки.
Другата седмица започват консултациите с парламентарните групи и връчването на мандат на кандидата за премиер на най-многочислената партия, обяви пък преди тържественото заседание президентът Румен Радев. И изрази надежда, че в началото на май ще имаме кабинет.
Още утре ГЕРБ и Патриотите ще започнат преговори по коалиционното споразумение. Чак след като го подпишат, партньорите ще разкрият кой, колко и какви кресла ще вземе в кабинета "Борисов 3". "Единствено Министерство на образованието е наш приоритет и няма как да бъде предоставено на партньорите ни. Разбира се, важно е и министерството на финансите", обясни преди тържественото откриване на 44-тото НС Цветан Цветанов пред БНТ1. Въпреки това, се смята, че ГЕРБ ще задържи и здравното ведомство, като фаворит за министерския стол там е дългогодишният шеф на здравната комисия д-р Даниела Дариткова. На Патриотите пък са обещани министерствата на отбраната, енергетиката и културата, според мълвата.

Известните медици остават за българския парламент
Д-р Джевдет Чакъров и проф. Андрей Чорбанов няма да са депутати в Брюксел, показват окончателните данни от евровота

Партиите запазват лицата си за здраве

Шест партии в парламента

Радев призова партиите за кабинет

Проф. Михайлов се завърна в листите на БСП

Без доплащане, ако болницата работи с НЗОК

Трябва ясно съотношение лекар:сестри

Здравната карта трябва да се актуализира
Необходимо е да се въведат механизми, при които обжалването на търга да не спира изпълнението, когато общественият интерес го изисква, казва д-р Таня Андреева

Трябва реално финансиране на медицинския труд
Според нас е необходимо да бъдат извършени структурни, управленски и кадрови промени в обществения и частен сектор, чрез които ще се прецени съществуването на около 380 болници, казва Любослав Шкварла
