Оперират иновативно три редки заболявания

Подходът
На практика дебелото черво, в резултат на постоянните възпалителни процеси при тези три тежки редки заболявания не само, че не може да функционира, но и създава допълнителни усложнения на редица органи и системи. Решението, което лекарите от Клиниката по хирургия в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" са намерили е като го отстранят и заместят с конструиран джоб от тънкото черво, наречен пауч. Той се прави, за да спести върде деликатни неудобства на пациента във всекидневието. „Дебелото черво има капацитирана функция. В него се резорбират течностите, сгъстяват се фекалиите и се съхраняват. При отстраняването му, ако тънкото черво директно се прикачи оперативно за ануса, ще последват десетки изхождания дневно. При операцията ние правим един тънкрочревен джоб, който служи като резервоар, за да се намали броят на дефекациите", обяснява причината на иновативния подход д-р Георги Желев от Клиниката по хирургия.
Резултатите
По думите му в практиката на хирурзите в клиниката те са отлични и посочва, че в случая изостома въобще не е необходима в бъдеще, освен за кратко време. След операцията на тези пациенти тя се извежда временно.
Подходът при пациентите с фамилна дерматозна полипоза е един и съвсем друг е той при тези с улцирозен колит или болест на Крон. „При първите операцията се прави на два етапа – отстранява се цялото дебело черво и ректума. Конструира се въпросният резервоар от тънко черво- пауч. Закрепва се за ануса и временно се извежда за изостома. Ако всичко е наред, след около два месеца изостомата се прибира с минимална операция", уточнява предимството на иновативния метод д-р Георги Желев. По думите му този подход спасява пациентите от загубата на електролити и в резултат на дори тежка анемия. „Това са предимно млади пациенти, защото специфичното рядко генетично заболяване се развива още в ранна възраст. Те са във висок риск да развият карцином", посочва хирургът.
Разликите
Ресторативната проктоколектомия с голям успех се прилага и при хора, засегнати от улцирозен колит и, макар и по-рядко, при тези с болестта на Крон. При тях обаче методът се прилага в три стъпки вместо в две, както е при фамилната аденоматозна полипоза. „Обикновено, когато се пристъпва към тази операция, те са в много тежко състояние. Налага ни се да изберем, колкото е възможно по-нискорисков подход, казва д-р Георги Желев. На първия етап се отстранява само дебелото черво и се извежда илиостома. След два-три месеца, ако нещата вървят добре, се пристъпва към втора операция. При нея, пак по лапароскопски начин, се премахва ректума, конструира се пауч от тънкото черво и отново се извежда временна илиостома. Ако след месец-два всичко е наред с пауча, илостмата се прибира.
Тази операция, независимо, че е иновативна за България, в нашата страна се прави сравнително рядко. По думите на д-р Георги Желев за около пет години в клиниката са направени дванадесет такива интервенции. „Привидно цифрата е малка, но като се има предвид, че генетичните заболявания не са масови, тази цифра никак не е малка", уточнява лекарят и посочва, че дори големите хирургични центрове в Европа не могат да се похвалят с по-голяма бройка. По думите му независимо, че в по-голям процент от случаите заболяването е унаследено, нововъзникналите са много малко. Проблем за пациентите е, че диспансерното им наблюдене куца. „Затова се налага ние да ги викаме периодично на прегледи и да пътуват, ако живеят извън София. Виждаме се с тях поне два пъти годишно. Ставаме си нещо като роднини, но съм повече от доволен, като виждам, че публикувам в профилите с снимки от фитнеса, от туризъм в планината или на плажа", казва с нескрито задоволство д-р Желев.
Ефектът
Резултатите от периодичните изследвания и прегледи на пациентите показва, че те са отлични. Реконструкцията не се налага да се сменя на определен период години, както се налага при някои други подобни. Тя остава за цял живот. При пациентите с улцирозен колит и болест на Крон съществува, макар и рядко, опасност да възникне риск и необходимост от премахване на пауча заедно с ануса. Тогава се извежда илиостома, с която те трябва да бъдат до края на живота си. По думите на д-р Желев от ИСУЛ, към момента такава необходимост не е имало. „Операцията е лапароскопска и се прави само в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ". България е една от малкото страни в Източна Европа, в която тя се осъществява. Независимо, че сама по себе си тя е сложна, пациентът започва да става още три-четири часа след нея, а на следващия ден вече може да се храни през устата, а болката е минимална", уварява д-р Георги Желев. Лекарят посочва, че козметичните резултати съвсем не са за подценяване. Оперираните могат да се разсъблекат на плажа или в плувния басейн. Могат да посещават и фитнес. „Това съвсем не е за подценяване, тъй като те са най-вече млади хора, пред които животът предстои, казва той. Освен това, при млади жени рискът от репродуктивни неблагополучия е минимален. Те могат да забременеят", казва още хирургът и посочва, че вече има такава пациентка. Единственият риск за половата и отделителната система е при операцията да не се увредят нервите, които имат пряко отношение към тях. Засега обаче лекарите от Клиниката по хирургия в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" не са имали такива неблагополучия.

Младите се грижат по-добре за сърцата си

Що е то транстиретиновата кардиомиопатия

20% от епилептиците са резистентни към лекарства

Варна е най-добрата локация за Протонен център
При нас всички клиники, необходими за лечение на деца с онкохематологични заболявания функционират успешно, имаме и обучени специалисти, казва проф. Елица Енчева

Кардиохирургията ни е на европейско ниво

Спасиха бебе с рядка малформация на белия дроб

Спасиха мъж с разкъсване на аортата

Апарат с ИИ за прецизна колоноскопия в "Тракия"

COVID-19 все още е сериозен риск за здравето на пациентите
Вирусът представлява риск по отношение появата на нови мутации само и единствено, когато се намира в човешкия организъм, казва проф. Татяна Червенякова
