Като любимеца на Бога

Това не е единствената благотворителна
инициатива на д-р Сираков, макар и да не е много словоохотлив, когато го питат за добротворчеството му. Защото се води от Христовата повеля за милосърдието: „Когато правиш добро дело, нека лявата ти ръка не знае какво прави дясната, за да остане благодеянието ти в тайна". Два пъти месечно той преглежда безплатно социално слаби, които не могат да си позволят медицинска помощ. Негов приятел пък, ги обхожда по домовете и с личния си автомобил ги закарва при него, а после ги връща вкъщи. Двама вършат това не от вчера, но не обичат да се шуми за него. Д-р Сираков видимо се чувства неудобно да се говори за инициативата му да предостави безплатно жилище на бежанци, но скланя, защото така се надява и други да последват примера му и да дадат покрив на нуждаещите се.
„Безумие е случващото се в Украйна!
Няма проблем, който да изисква решение само с оръжие. Това е мнението ми, но кой ме пита, възкликва с истинска болка в гласа лекаря. Войната е най-голямото зло, което може да сътвори човека", продължава той. На фона на трагичните събития сега, само на няколко стотици километри от нашата страна той се чувства обнадежден. Кураж, че не сме се изгубили емоционално и душевно, като нация, му дават безбройните българи, които споделят, координират се в социалните мрежи и предоставят реална помощ на хората от Украйна. „Доволен съм, защото това изпитание показа на нас, българите, че все още сме човеци", казва той. Но е непримирим към хейтърите, които пресмятат как държавата ще дава по 40 лева на ден за пребиваването на украински гражданин и изхранването му. „Да не дава Бог никому от нас да ползва такива пари.
Всеки от нас може да помогне с нещо,
независимо от социалния му статус, може да даде дреха, средства, да занесе два хляба на някой, който не може да си купи, важното е да го направи. Това е, което ще ни опази душите, ще ни съхрани като хора", убеден е д-р Сираков. Определя се като щастлив човек. „Как може да не съм щастлив, след като имам чудесно семейство и възхитителни приятели, отворени за доброто. С тях сме правили много неща в подкрепа на хората, но нека да премълчим доброто, а да се фокусираме върху това, какво можем да направим занапред", призовава отново той. Убеден е, че иска ли някой да е човек с главно „Ч", винаги може да го направи. Всякога може да намери нуждаещ се, а помощта не се изразява в количеството похарчени пари, а в жеста, в съпричастността. „Въпрос на морал е да помогнеш още повече в лекарската професия, която е призвана да се отзовава на страданието на другите", е възгледът на д-р Сираков, към който той се придържа неотклонно. Затова и той не смята, че е направил нещо изключително с жеста си към украинските бежанци, както и към хората, които преглежда и консултира безплатно.
Според него всеки работещ в България
може да направи нещо добро в помощ на човек в нужда. То може да е много, може да е и малко. За изпадналият в неблагополучие обаче, ще е много, а самият благодетел ще получи много - благодарност и най-вече увереност, че от ляво в гръдния кош нещо тупти съпричастно с тези, които са в нужда. Д-р Сираков е благодарен за всичко, което му се случва в живота. От всеки успех и дори от загубите научава по нещо ново, което му помага да върви по-нататък. И иска, на базата на своя житейски опит, да каже на останалите, че шансът винаги предоставя възможност да си по-добър. А с това идва и удовлетворението, че не живееш само за битийното, за делничното и насъщното. „Надявам се, че кошмарът в Украйна ще свърши скоро.
Нека да сме по-смирени, но и по-съпричастни
към болката на другите. Нека да се радваме на малките неща, на семействата си. Децата са Божията благодат. Да не забравяме да казваме всеки ден а лизките си, че ги обичаме. Просто, да бъдем по-добри хора. Всеки един от нас може да бъде по-добър човек", убеден е д-р Иван Сираков. В духа на тези свои възгледи той възпитава и дъщеричката си Ралица. Тях ги споделя и съпругата му, която също е лекар.
Дъщеря му Ралица няма навършени 4 години
За разлика от повечето родители, които непременно искат детето им да следва техния модел, двамата са изключително толерантни към Ралица. Не я ограничават в идеите й да свърши едно или друго. И макар и да не умее да се справи добре, я насърчават. Това е методиката им детето да расте уверено в себе си, да не се плаши и спира пред трудностите и напротив, да търси решения за преодоляването им.

Когато кръвта говори

Колегите на барон Мюнхаузен в действие

Като Пепеляшка в медицината

Княгиня в основата на „Майчин дом”

Споделеното знание

В ритъма на сърцето

Предизвикателството да успееш

Венчан за професията

Предизвикателството да останеш
