Създават европейски раков регистър
.jpg)
Целта е такъв регистър да установи
тенденциите и различията между държавите членки на ЕС и да намали значително несъответствията в превенцията и лечението на рака. Ще бъде дискутирана и предложена и идеята за създаване и на акредитирани национални центрове за лечение на ракови заболявания, както и да бъде организиран обмен на национални специалисти – хирурзи, химиотерапевти, рентгенолози, както и обмен на данни и практики между страните членки на ЕС.
„Докато не всички видове рак се третират
равнопоставено, ще има нужда да развиваме иновациите в проучванията за лечението на болестта. Иновациите не трябва да са нещо имагинерно и непостижимо, а да бъдат достъпни, за да се спасяват човешки животи и да се намали страданието на милиони хора. По тази причина целта ни е да направим така, че всеки онкоболен, който има нужда от иновативно решение, да има достъп до него", смята Бетина Рил, основател на Европейската пациентска мрежа „Меланома".
Едва 46% от страните в този регион
имат скринингови програми за ранна диагностика на рак на гърдата, дебелото черво и шийката на матката. Относителната степен на преживяемост на рака в тези страни е много по-ниска от централноевропейските държави. В България едва четири от десет пациенти достигат петгодишна преживяемост. Пациентите в Чехия чакат три пъти по-дълго за достъп до медикаменти в сравнение с тези в Австрия. От десет нови медикамента за борба с рака в Полша са налични едва три.
„Напредъкът в медицината позволява
днес раковите заболявания да бъдат наричани хронични, което е много обещаваща перспектива. Не е приемливо хората от Централна и Източна Европа да се страхуват от болестта заради липсата на навременна диагностика, липса на обучени специалисти и липсата на достъп до реимбурсирани от държавата иновативни лекарства. В същото време в Централна Европа онкологичните заболявания се третират успешно и пациентите имат перспективата на много години живот пред себе си", посочва Олга Валчина, член на борда на „Онкоалайънс".
Събитието се организира от Латвийската
асоциация на онкологичните пациентски организации „Онкоалайънс" в кооперация със Специалния комитет за борба с рака (BECA) на ЕП. В събитието ще вземат участие авторитетни пациентски организации от Централна и Източна Европа, както и над 30 международно признати експерти, лекари, политици и депутати от ЕП.

Имаме нужда от онкологична доктрина

Все още работим по антираковия план
Драфтът на Национален противорораков план вече е готов. Защо специалистите са избрали този път, какви резултати да очакваме, има ли осигурено финансиране или отново всичко е пожелателно, попитахме проф. Асен Дудов.

Антираков план по български
В драфта залягат скрининг, още апаратура, подобряване на диагностиката и палиативните грижи, а 4 болници, начело с Аджибадем Сити Клиник, трябва да ръководят процеса

Учредиха поредната онкологична мрежа
В нея влизат различни медицински сдружения, ще се борят и за национален раков регистър

Без неравенства в лечението на рака

Създадоха онкологичен алианс

По-строги мерки за профилактиката

Въпрос на политика
Или защо смъртността от рак на гърдата в САЩ е с 30% по-ниска, отколкото в България

Средства за иновации само срещу доказан резултат
